Akce v Chorvatsku v roce 2017

V květnu 2017

Ve Splitu:

Festival květin se koná každoročně na počátku května ve sklepeních Diokleciánova paláce, kde velký počet vystavovatelů představuje přehlídky na určité téma. Jedná se o vizuálně nádhernou akci, takže si ji určitě nenechte ujít, pokud budete v tuto dobu ve Splitu.

Patron města, sv. Domnius (Sveti Duje) bývá každoročně oslavován 7. května.

Na Istrii:

Vinistra v Poreči umožňuje milovníkům vína přijít a ochutnat místní speciality, mezi kterými je také olivový olej a pálenky. Více jak 100 vystavovatelů představuje své sbírky vína, oleje a pálenek; letos akce probíhá 12.-14. května 2017.

Den vína („Den otevřených vinných sklepů“) umožňuje lidem si prohlédnout vinařství na Istrii a zúčastnit se ochutnávek vína (které jsou samozřejmě spojené i s prodejem). Obvykle se koná poslední neděli v květnu. Na internetových stránkách si ověřte podrobnosti a která vinařství se akce účastní.

Na ostrovech:

K akcím na ostrově Korčula patří oslava doby mořeplavce Marka Pola (který se údajně na Korčule narodil) na konci května, kdy bývají ulice Města Korčula vyzdobeny tak, aby vypadaly jako město ze 13. století.

V červnu 2017

V Záhřebu:

Jarunské jezero je místem konání INmusic Festivalu, třídenní hudební akce v krásném prostředí na jihozápadě Záhřebu, kde vystupuje řada zahraničních kapel a hvězd. Letos 21. června se bude konat už 19. rok. Seznam vystupujících je vynikající a patří k nim mj. Kings of Leon, Arcade Fire, Kasabian, Alt-J, Michael Kiwanuka a další.  

Na Istrii:

Poreč Summer se bude konat od poloviny června (běžně až do září) a nabídne širokou škálu akcí včetně hudby, tance atd.; aktuální program zjistíte z místních zdrojů.

Na ostrovech:

Hideout Festival se letos vrací a proběhne 26.-30. června v klubech pod širým nebem na pláži Zrče v Novalje na ostrově Pag.

V červenci 2017

Na Istrii:

Filmový festival v Pule se v roce 2016 konal už 64. rok, takže se jedná o nejstarší festival svého druhu v Chorvatsku. Chorvatské i zahraniční filmy jsou promítány na různých místech v Pule včetně zdejšího římského amfiteátru (Aréna); letos se koná 15.-22. července 2017.

V severní Dalmácii:

Červenec a srpen přinášejí skvělou nabídku hudebních festivalů v této části chorvatského pobřeží; díky jejich sledu (všechny se konají na stejném místě ve městečku Tisno) se můžete bavit téměř měsíc a půl v kuse! Patří k nim Love International (28. června – 5. července), SunceBeat (19.–26. července) a Soundwave (27.– 31. července).

Ve Splitu:

Ultra Europe je znovu tady a nepochybně na něj opět dorazí kolem 100 tisíc lidí; bude se konat na známém stadionu Poljud ve Splitu 14.-16. července 2017.

Na ostrovech:

Rabska Fjera je známý letní festival ve středověkém stylu konající se na ostrově Rab, kde spatříte řadu rekonstrukcí událostí a autentické kostýmy; koná se vždy v červenci.

Na Istrii:

Sedmý tenisový turnaj Croatia Open ATP se bude konat 14.-23. července 2017 v Umagu. Účastní se ho skupinka nejlepších hráčů-mužů, včetně některých patřících k nejlepším v zemi. Turnaj doprovází řada dalších akcí, takže o zábavu nebude nouze.

Ve Splitu:

Letní festival ve Splitu trvá asi měsíc od poloviny července do poloviny srpna. Podobá se Letnímu festivalu v Dubrovníku a zahrnuje divadlo pod širým nebem a hudební i taneční vystoupení na různých zajímavých a netradičních místech ve městě, včetně Diokleciánova paláce a jeho okolí.

V Dubrovníku:

Letní festival v Dubrovníku začíná v polovině července a trvá až do konce srpna. Festival každoročně zahrnuje divadlo, operu, hudební a taneční akce pořádané na různých místech ve městě pod širým nebem.

Na ostrovech:

Divadlo Odysseus (Kazaliste Ulysses), k jehož založení přispěl slavný chorvatský herec Rade Šerbedžija, se nachází na ostrově Velký Brijun (v souostroví Brijuni) a každé léto nabízí úžasné hry; v minulých letech to byl např. Hamlet a Král Lear. Divadlo je každoročně v provozu od poloviny července do poloviny srpna.

Na Istrii:

Další filmová akce na Istrii je už zavedený Filmový festival v Motovunu. Přestože se koná v malém městečku ve vnitrozemí Istrie, bývá považován za jeden z předních filmových festivalů v Chorvatsku; promítá se zde řada příspěvků z celého světa, od dokumentárních filmů až po celovečerní filmy.

V severní Dalmácii:

11th Millennium Jump se odehrává v Zadaru na konci července 2017, kdy se místní lidé i

další účastníci shromáždí na nábřeží a pak zároveň skočí do moře. Každoročně se akce účastní kolem 1500 osob.

V srpnu 2017

Ve Splitu:

Každoročně první víkend v srpnu se ve městě Sinj nedaleko Splitu koná proslulý historický turnaj na koních. Sinjska Alka se představí už 301. rokem (!) a spatříte zde soutěžící na koních vyzbrojené kopím, kteří se snaží zasáhnout vnitřek kovového kruhu (alka), za což získávají body. Turnaj se dostal na seznam kulturního dědictví UNESCO a jistě stojí za návštěvu, pokud budete na počátku srpna v  oblasti.

V severní Dalmácii:

Úžasný Úplňkový festival (Full Moon Festival) se koná na nábřeží Riva v Zadaru v polovině srpna; místní lidé zhasnou světla a zamíří na nábřeží osvětlené svíčkami, kde si užívají hudby a jídla.

V září 2017

Na Istrii:

Outlook Festival se koná v pevnosti Punto Christo v Pule 6-10. září 2017. Bývá označován na „největší evropský festival bass culture a dubstepu“ a letos proběhne už 10. ročník. Nenechte si ujít pozoruhodný zahajovací koncert v amfiteátru (Aréně) v Pule.

Ve Splitu:

Filmový festival ve Splitu se bude konat 9.-16. září 2017 a představí nové filmy z celého světa, z celé řady kategorií, témat, žánrů a stylů.

V říjnu 2017

Na Istriii:

Svátek lanýžů začíná v září, ale se většinou odehrává v říjnu a na začátku listopadu, a tvoří ho sled akcí na téma lanýže, které probíhají každý víkend v různých městech na Istrii. Ověřte si plánované akce u místních zdrojů a ochutnejte různé pokrmy ochucené lanýži.

Také na Istrii se koná Marunada, festival věnovaný kaštanům; můžete zde ochutnat kaštanové lahůdky a likéry, sbírat kaštany, ale také se zúčastnit řady her a sportovních akcí. Marunada se během měsíce koná na různých místech, převážně kolem Lovranu na Istrii.

V listopadu 2017

V Dubrovníku:

Každoroční gurmánský festival Dubrovnik Gastro Table se koná v sobotu na počátku listopadu (nebo na konci října) a účastní se ho řada hotelů, restaurací a dalších místních podniků na hlavní ulici Stradun. Návštěvníci mohou ochutnat širokou řadu lahůdek a pokrmů, které tyto podniky nabídnou.

V celém Chorvatsku:

V polovině listopadu se v Chorvatsku koná Divadelní noc  (která se později rozšířila i do několika dalších zemí). Účastní se jí asi 80 zařízení ve více jak 30 městech v zemi a přivítá více jak 40 000 účastníků. Divadla pořádají představení zdarma (nebo za snížené vstupné) spolu s „dílnami“, prohlídkami apod..

V prosinci 2017

V celém Chorvatsku

Téměř všechna města v Chorvatsku mají v tuto dobu vánoční výzdobu a některá, především větší, také vánoční trhy, kluziště a další akce související s obdobím adventu. To platí také pro Silvestr a Nový rok: zamiřte na hlavní náměstí v kterémkoli městě, a nejspíš si budete moct užít bezplatný koncert až do časných ranních hodin, o půlnoci s přestávkou na ohňostroje.