Cestování autem v Chorvatsku

Systém dálnic v Chorvatsku se v posledních letech výrazně zlepšil díky rozsáhlé stavební činnosti, takže dnes existuje např. dálnice spojující Záhřeb s městy Pula, Rijeka, Zadar a Split u pobřeží a Varaždín ve vnitrozemí. Hlavní dálnice vedoucí na jih do Dubrovníku se staví a zatím sahá k městu Ploče, které leží asi 100 km severně od Dubrovník (podél pobřeží).

Nejkrásnější trasou v Chorvatsku je nesporně Jadranská magistrála, která spojuje Rijeku a Dubrovník. Někteří lidé ji dokonce přirovnávají ke slavné americké Dálnici 1 (Highway 1) v Kalifornii.

Jinak silnice v Chorvatsku dosahují dobrého standardu, při řízení se tedy nejspíš s problémy nesetkáte. A kdybyste se dostali do potíží, většina místních Vám ochotně pomůže.

Během cesty se budete setkávat s benzínkami, které nabízejí bezolovnatý benzín, diesel i standard.

Pokud byste potřebovali pomoc, volejte poruchovou službu Chorvatského automobilového klubu na tel.č. 987.

Pokud si pronajmete auto a budete mít v plánu se vydat do jiných zemí, ověřte si nejprve v půjčovně, že jejich auto smí jezdit také v dalších zemích. Když si pronajmete auto v Chorvatsku, mělo by být možné s ním jet také do Bosny a Hercegoviny a Černé hory (ale ověřte si). To však nejspíš nebude platit, pokud si auto pronajmete v jiné evropské zemi, např. v Itálii.

Užitečné informace

Chorvatské ministerstvo vnitra sestavilo užitečnou brožuru, kterou byste si měli obstarat před svojí cestou do země: shrnuje různá silniční pravidla a navíc poskytuje některé tipy a rady.  

  • Chorvatský automobilový klub (Hrvatski Auto Klub – HAK) vytvořil užitečnou aplikaci pro smartphony. K dispozici je pro iOS (iPhone) a Android a poskytuje detaily o aktuálních dopravních podmínkách, obrázky z webových kamer z významných silničních bodů, ceny benzínu, ale také informace o nejbližších letištích, kempech, bankomatech, nemocnicích, lékárnách, turistických kancelářích atd..  
  • Chorvatský automobilový klub poskytuje užitečné informace o stavu silnic a silniční síti
  • stránky Chorvatských dálnic nabízejí velmi užitečné mapy, a také informace o mýtném
  • stránky Via Michelin skýtají nedocenitelnou pomoc při plánování tras po celé Evropě

Elektromobily v Choratsku

Nejspíš do Chorvatska nepojedete vlastním elektromobilem, stojí však za zmínku, že v zemi v současnosti existuje 19 dobíjecích stanic, např. v Záhřebu, Vukovaru, Labinu a Lovranu.

Pokud Vás elektromobily zajímají, můžete být pro Vás cenné dozvědět se více o Rimac Concept One, elektrickém sportovním autě, které se vyrábí v Chorvatsku.