Cestování autobusem v Chorvatsku

Autobusové spojení v Chorvatsku je prvotřídní: od expres autobusů, které obsluhují delší vzdálenosti a jsou pohodlné, až po autobusové spoje mezi nejmenšími vesničkami v zemi. Železniční síť v Chorvatsku je poněkud omezená (např. neexistuje spojení kolem pobřeží), proto se doporučuje cestovat autobusy. Jízdné v chorvatských autobusech není drahé a novější dálnice v některých částech země podstatně snížily dobu cestování.

Téměř v každém větším městě se nachází autobusové nádraží (autobusni kolodvor), kde zakoupíte jízdenky a kde jsou vystaveny jízdní řády.

Dopravní společnosti

Na stránkách následujících dopravních společností naleznete jízdní řády a ceny jízdného; některé z nich jsou však pouze v chorvatštině:

  • AK Karlovac
  • Antonio Tours: trasy z měst na ostrově Pag (Novalja a město Pag) do Zadaru, Šibeniku, Trogiru, Splitu a Záhřebu
  • APP: obsluhuje řadu domácích tras
  • AP Varaždin: spoje z Varaždínu po celé zemi
  • Autoherc: pro řada tras, především podél pobřeží, a také některé mezinárodní
  • Autopoduzece Imotski: trasy mezi velkými městy
  • Autopromet Zagreb/Skreb Prijevoz
  • Autotransport Šibenik: řada tras do/z Šibeniku se zastávkami v dalších větších městech
  • Autotrans: společnost se základnou v Rijece nabízí řadu spojů po celém Chorvatsku i mezinárodní spoje; navíc má možnost rezervace online
  • Brioni: společnost se základnou v Pule
  • Cazmatrans
  • Clissa: provozuje spojení po dálnici mezi Záhřebem a Splitem, tj. rychlé spoje (cesta trvá 5 hodin)
  • Crnja Tours: trasy spojující Záhřeb a města na Istrii (Poreč, Rovinj, Pula, Novigrad, Umag)
  • Croatia Bus: společnost se základnou v Záhřebu
  • Dalmacija Bus: obsluhuje trasu mezi Záhřebem a Splitem, se zastávkami v Šibeniku a Trogiru
  • Deni Bus: společnost se základnou ve městě Imotski obsluhující trasy do Splitu + mezi Splitem a Záhřebem
  • Panturist: pro trasy z Osijeku do Záhřebu + na pobřeží
  • Polet: trasy z města Vinkovci, které zahrnují Záhřeb, Rijeku, Poreč, Rovinj, Pulu a Zadar; Šibenik, Trogir, Split, Makarska
  • Promet Makarska: trasy z Makarsky podél pobřeží + do Záhřebu
  • Promet Split: pro cestování ve Splitu a v jeho okolí
  • Puntamika: spojení mezi Záhřebem a Zadarem + Splitem a Zadarem
  • Samoborcek: spoje mezi Záhřebem a Splitem
  • Velebit Tours: obsluhuje trasu mezi Záhřebem a Zadarem

Autobusová nádraží

Jízdní řády naleznete také na stránkách autobusových nádraží v Dubrovníku, Splitu, Varaždínu, Zadaru a Záhřebu.

Rovněž Autobusni Kolodvor nabízí užitečné stránky s jízdními řády pro celé Chorvatsko.

Zakoupení jízdenek v předprodeji

Jen velmi málo chorvatských autobusových dopravců umožňuje zakoupit si jízdenku online (výjimkou je Autotrans), protože tento koncept se v zemi ještě příliš neuchytil. Ve většině případů je tedy nutné si jízdenku koupit na nádraží nebo až v autobuse. Nicméně snažte se koupit si jízdenku na plánovanou cestu na autobusovém nádraží ještě před cestou, např. den předem. Tím si ušetříte čas a nepříjemnosti v den cesty a budete vědět, že máte v autobuse zajištěné místo; to se doporučuje především v hlavní letní sezóně.

Někdy je možné koupit jízdenku jedině v autobuse v den cesty, na což je potřeba pamatovat. Zaměstnanci na nádražích obvykle rozumí anglicky, německy apod. přinejmenším tak, aby se s Vámi domluvili.

Sezení v autobusech

Na autobusových jízdenkách bývá většinou uvedeno číslo sedadla, která se však někdy nedodržují.  Proto se dívejte po ostatních cestujících a dělejte to jako oni.

V některých autobusových spojích najdete více cestujících než sedadel, především v létě na oblíbených pobřežních trasách. V takovém případě zapomeňte na číslo sedadla, které máte uvedené na lístku (stejně už může být obsazené) a jednoduše si sedněte, kde bude volno.

Pokud už nebude žádné volné sedadlo, budete muset stát. Řidič nebo průvodčí Vám však může najít místo, především pokud pojedete na velkou vzdálenost a máte jízdenku zakoupenou předem (a také, protože jste turista: místní lidé totiž často necestují tak daleko a budou vystupovat dříve).

Odpočinkové zastávky

Během delších autobusových cest bývá několik odpočinkových zastávek. Pokud pojedete po trase, která vede po dálnici, nejspíš budete zastavovat na benzínce, kde si můžete nakoupit občerstvení a nápoje a navštívit toaletu. Tak jako ve většině zemí bývá na zdejších benzínkách poměrně draho, takže není od věci si nakoupit jídlo a pití o den dříve v supermarketu a třeba si je sami připravit.

Kromě zastávky na benzínce počítejte po cestě také s krátkými zastávkami na větších autobusových nádražích, kde budete opět moct navštívit toaletu nebo si nabrat vodu. Pouze dávejte pozor na autobus, aby neodjel bez Vás (řidiči však obvykle mívají pojem o tom, kdo se vrátil; také můžete nějak naznačit, že se za chvilku vrátíte).

Vytížené trasy a plné autobusy

Je možné se setkat se situací, že je autobus plný a nepřijímá další cestující. K tomu může dojít, když budete chtít nastoupit během trasy, nejčastěji, pokud většinu nastupujících tvoří místní lidé s velkými nákupními taškami. Pokud k takové situaci dojde a další autobus má jet až za mnoho hodin, snažte se dojet do nejbližšího velkého města, a pak odtud jet jiným autobusem do svého cíle. Příklad: pokud takto zůstanete např. v Trogiru poté, co Vás odmítl vzít pravidelný autobus v 9 hod. do Dubrovníku, nasedněte na místní bus č. 37 jedoucí do Splitu, a odtud pak jeďte některým z mnoha spojů do Dubrovníku. A protože autobusy ve Splitu začínají svoji trasu, máte místo v podstatě zaručeno.

Placení za zavazadla

Pokud máte cokoli, co je potřeba dát do úložného prostoru (kufr, batoh nebo jiný velký předmět), budete za to muset zaplatit poplatek. Za kus se platí přibližně 6-7 HRK, proto mějte při ruce drobné, když budete nastupovat do autobusu. Pak dostanete malý lístek- stvrzenku s číslem, které odpovídá číslu na štítku umístěném na Vašem zavazadle/ch. Je dobré si ho uschovat, ačkoli jen velmi zřídka bývá potřeba na konci cesty doložit, které zavazadlo je Vaše.

Při cestování z/do Dubrovníku mějte při ruce cestovní pas

Pokud pojedete autobusem do/z Dubrovníku, budete projíždět přes malý úsek Bosny nazývaný Neumský koridor. Při překročení zdejšího hraničního přechodu je potřeba ukázat svůj cestovní pas, takže ho mějte připravený při ruce. Obvykle pohraničníci nastoupí do autobusu a cestovní pasy jen rychle přehlédnou.

Nejspíše budete zastavovat ve městě Neum kvůli odpočinku a/nebo nakupování. To je skvělá příležitost, abyste pak mohli říct „byl/a jsem také v Bosně a Hercegovině“, a jako důkaz předložit pár fotek. Zdejší prodejna je bezcelní (duty free), takže se zde můžete zásobit alkoholem a cigaretami, pokud budete mít zájem. Co se týče jídla, nabídka nebývá velká, ale vždy seženete brambůrky, sušenky a nealko nápoje.  

Jak trávit čas během cesty

Co dělat při dlouhých cestách autobusem? Pokud budete cestovat s přáteli, budete se mít alespoň s kým bavit nebo třeba hrát karty. Jinak je dobré si vzít s sebou knihu nebo (ještě lépe) nějaký druh  MP3 přehrávače. V autobusech většinou hraje hudba z rádia, což nemusí být každému po chuti. Také je dobré si vzít malý cestovní polštář: ideální je část cesty prospat.