Rafting v Chorvatsku

V posledních 10 letech se adrenalinové aktivity staly nedílnou součástí turistické nabídky Chorvatska. Jednou z nich je rafting na divoké vodě, relativně nová aktivita v zemi, a proto zatím ve světě méně známá. Chorvatsko přitom nabízí skvělé lokality pro rafting, od města Karlovac na severu, přes pohoří Gorski Kotar na západě, až po Dalmácii na jihu. K nejoblíbenějším řekám pro rafting v patří Mrežnica, Dobra, Kupa, Korana, Una, Zrmanja a Cetina; většina z nich má stupeň obtížnosti 3.

Nejlepší místa pro rafting

Řeka Mrežnica

Mrežnica nacházející se necelých 80 km od metropole Záhřebu patří k nejoblíbenějším místům pro rafting v Chorvatsku. Rafting na Mrežnici je relativně snadný, takže ho zvládne téměř každý, a řeka je skvělou volbou pro první setkání s touto aktivitou. Řeka zahrnuje menší jezera propojená mnoha malými a středně velkými vodopády. Místní agentury nabízejí řadu výletů, které se mírně liší, co se týče místa setkání, cílové destinace, míry obtížnosti či délky.

Místem setkání obvykle bývá restaurace Zeleni kut ve vesnici Zvečaj. Odtud Vás kapitáni odvezou vozidlem MPV proti proudu buď do města Generalski Stol (to je kratší a snažší trasa) nebo do Primišlje. Výlety spojené s raftingem trvají přibližně 4 hodiny, z toho 2,5 hodiny zabírá aktivní pádlování.  

Obě trasy vedou přes malé vodopády, které můžete snadno na raftu přeplout i bez raftingových znalostí. Jediný vodopád, který nelze přeplout na raftu (a který vyžaduje přejít pěšky) je vodopád Mrežnica vysoký 8 m. Voda je křišťálově čistá a má krásné odstíny zelené. Spatříte zde mnoho ptáků, úžasný les, staré mlýny, a budete míjet řetězec sladkovodních pramenů.

Nejlepší doba pro rafting na Mrežnici je jaro a podzim, kdy je v řece nejvíce vody. Nejoblíbenějším obdobím je však léto od června do září, kdy Chorvatsko navštíví nejvíce turistů. Voda má v letních měsících teplotu až 26 °C, zatímco kolem pramenů kolem 10 °C. Pokud nemáte rádi skupinové výlety a čtyřhodinový výlet Vám připadá příliš dlouhý, můžete si pronajat malou kanoi či kajak v restauraci Zeleni kut, projet se na něm, zaplavat si, nebo navštívit vír mezi vodopády.

Ceny: 210-250 HRK na osobu; 50 % sleva pro děti do 12 let.

Řeka Dobra

Dobra vzdálená jen 70 km od metropole Záhřebu byla první řekou, kde se konaly před 20 lety organizované raftingové výlety. I dnes je Dobra nejoblíbenější raftingová destinace přinejmenším pro místní, a to i přes několik nových hydroelektráren, které byly mezitím na řece postaveny. Kvůli stavbě přehrady však zmizela některá nejlepší místa pro rafting.

Dnes jsou podmínky pro rafting na řece Dobra příznivé po celý rok, stupeň obtížnosti je II. a III., její peřeje jsou nenáročné a scenérie krásná. Výlet spojený s raftingem trvá 4 hodiny, z toho pouze něco přes 2 hodiny zabírá pádlování. Trasa končí ve vesnici Jarče Polje.

Ceny: 250 HRK na sobu, sleva pro děti až 50 %.

Řeka Kupa

Kupa je další oblíbená destinace pro rafting a plavbu na kajaku v Chorvatsku. Protéká oblastí Gorski Kotar kolem hranice Chorvatska se Slovinskem a nabízí úžasnou scenérii. Trasa vede úzkou soutěskou obklopenou na obou stranách hustým borovicovým lesem. Řeka Kupa se stupněm obtížnosti I.-II. nabízí rekreační rafting pro lidi všeho věku a má pár nenáročných peřejí skýtajících příjemnou plavbu. Rafting zde probíhá pouze tehdy, kdy je hodně vody, a nejlepší doba pro rafting je na jaře, především v květnu; během léta (od června do září) jej pak vystřídá plavba na kajaku. Výlet spojený s raftingem trvá 2 hodiny, když je hladina vysoká, a až 4 hodiny, když je nízká.

Ceny: 230 HRK na osobu.

Řeka Korana

Korana je raftingová destinace oblíbená mezi profesionály kvůli každoroční mezinárodní soutěži v Rast Raft. Rafting na řece Korana Vám odhalí části řeky, které jsou jinak nepřístupné. Trasa vede přes více jak 30 vodopádů, ale kromě pár starých větrných mlýnů při ní nespatříte žádná sídla. Má délku 10 km, ale pokud jste zkušený raftař, můžete si také zařídit delší trasu 15 km, která vede přes vesnici Rastoke s nejextrémnějším úsekem řeky.

Ceny: 230 HKR na osobu.

Řeka Una

Una tvoří přirozenou hranici mezi Chorvatskem a Bosnou a rafting na ní je mimořádně oblíbený především mezi mladými lidmi milujícími zábavu. Přestože v Chorvatsku existují agentury, které organizují rafting na Uně, dvě nejoblíbenější raftingové agentury se nacházejí v Bosně: Kiro a Bijeli. Obě přitom nabízejí podobné výlety.

Štrbački buk-Lahovo je trasa dlouhá 15 km procházející celým NP Una. Je relativně náročná, především první část se stupněm IV. a V.; výlet trvá celkově 5 hodin, z toho 4 hodin zabírá pádlování.

Rekreační trasa dlouhá 13 km z vesnice Kostel do Grmuši je skvělou volbou pro začátečníky a rodiny s dětmi; cesta trvá něco přes 4 hodiny, z toho téměř 3 hodiny pádlování.

Nejdelší trasa vede z vesnice Kostel do městečka Bosanska Krupa, má stupeň obtížnosti II. a III. a je vhodná pro lidi všeho věku a ty, kdo rádi stráví na raftu delší čas. Výlet trvá celkem 6 hodin, z toho celých 5 hodin zabírá pádlování.

Agentura Bijeli nabízí také noční raftingový výlet na trase o délce 6 km, která vede městem a zahrnuje zastávku na pivo.

Ceny: 26-42 EUR na osobu, v závislosti na trase.

Řeka Zrmanja

Zrmanja, spolu s řekou Cetinou (níže), je nejoblíbenějším místem pro rafting na divoké vodě v Dalmácii. Řeka se nachází v blízkosti Zadaru. Prochází pozoruhodným kaňonem hlubokým 200 m a na svém toku vytváří úžasné travertinové vodopády, kaskády a peřeje. Raftingový výlet obvykle začíná ve vesnici Kaštel Žegarski a končí ve vesnici Muškovci, kde se podává oběd. Výlet trvá až 7 hodin: 3 hod. pádlování, asi 1 hod. pro plavání a odpočinek, 2 hod. na oběd a 1 hod. pro seznámení s bezpečností a organizační záležitosti. Trasa vede přes největší vodopád v oblasti – Visoki buk. Vodopád je třeba obejít, což zabere asi 5 minut chůze. Během léta mají peřeje stupeň I. a II. a snadno je přeplujete, zatímco na podzim a na jaře mají stupeň II. a III.. K dispozici je mnoho agentur nabízejících raftingové výlety k řece Zrmanja, přičemž k nejoblíbenějším patří CK Raftrek, Huck Finn a F-Zrmanja.

Ceny: 260 HRK na osobu.

Řeka Cetina

Cetina se stává jedním z nejoblíbenějších míst v Chorvatsku pro milovníky outdoorových aktivit. Řeka se vlévá do Jaderského moře v Omiši, pobřežním městečku 20 km jižně od Splitu. Raftingový výlet dlouhý 11 km začíná ve vesnici Penšići nedaleko starého kamenného mostu Pavića a končí u oblíbené restaurace Radmanove Mlinice, kde si můžete dát oběd. Výlet trvá 3 hodiny a vede přes peřeje II. a III. stupně.

První část trasy je nenáročná a znamená hodně pádlování. Okolní příroda je krásná a řeka čistá. První zastávka bývá obvykle na malém jezeře, kde si můžete v teplých letních měsících zaplavat. Další zastávka bývá blízko přehrady a nebezpečných peřejí nazývaných Oblacnik, což je přírodní bariéra, kterou je nutné přejít pěšky; krátká túra přitom vede skrz zajímavou jeskyni. Zbytek trasy je tvořen nejzajímavější částí řeky s řadou peřejí a s vodopádem Studenci/Kravica. Také budete proplouvat kaňonem Tisne Stine o šířce pouhých 10 m mezi skalami vysokými 50 m. Výlet končí v oblíbené restauraci Radmanove Mlinice, kde si můžete dát oběd.

K dispozici je mnoho místních agentur, které organizují raftingové výlety na Cetině. Nejlepší možnost je však rezervovat si výlet u některé velké agentury nabízející výlety s dobrodružnými aktivitami v celém Chorvatsku, např. Raftrek a Huck Finn.

Ceny: 250 HRK na osobu.