Chorvatský Záhřeb

Na Záhřebu, který působí zřetelně středoevropským dojmem, jsou patrná staletí strávená pod vládou Vídně a Budapešti, přitom však zůstává neochvějně chorvatský.  Návštěvníci metropole naleznou řadu možností luxusního ubytování, módní bary a restaurace, a také příležitost spatřit některé významné kulturní instituce Chorvatska.

Hora Medvednica se tyčí severně od města, které leží na pláni nad řekou Sávou. Malebné Horní město (Gornji grad) je tvořeno změtí kamenných ulic a budov pocházejících z dob od středověku do 19. století. Oproti tomu Dolní město (Donji grad) stojí na geometrickém plánu mřížky a tvoří ho série zelených náměstí obklopených rakousko-uherskými budovami z konce 19. a počátku 20. století.

Město žije kávou: kavárenská kultura v Záhřebu může soupeřit s tou ve Vídni, přičemž kavárny jsou plné života: lidé sem přicházejí si popovídat a posilnit se espressem, k čemuž se také vhodně obléknou. V sobotu ráno můžete být svědkem záhřebského rituálu špica, kdy si lidé hledící na styl vezmou své nejlepší oblečení a procházejí se od kavárny ke kavárně na nám. Trg Petra Preradovića a ul. Bogovićeva.  Za teplých večerů všichni (místní i turisté) zamíří do asi desítky kaváren lemujících pěší ul. Tkalčićeva v Horním městě. Terasy kaváren zabírají každý dostupný prostor před nízkými neoklasicistickými budovami v pastelových barvách, přičemž připomínají historická centra měst, jako je Praha či Budapešť, ale se zlomkem davů.

S tím, jak do chorvatské metropole míří stále více nízkonákladových aerolinií, mohou návštěvníci poznat, že je Záhřeb sám o sobě cenná destinace, a že země nabízí více než jen letoviska na pobřeží.

Cestování do Záhřebu

Letecky

K aeroliniím nabízejícím lety z Velké Británie do Záhřebu patří British Airways a Croatia Airlines a ceny jsou po celý rok poměrně stálé. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA.

Doba letu: z Londýna 2 hodiny 15 minut, z New Yorku 10 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Los Angeles 14 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 11 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 25 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Doprava v Záhřebu jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 130 km/h na dálnicích, 110 km/h na dvouprodových silnicích, 90 km/h mimo zastavěné oblasti a 50 km/h v zastavěných oblastech. K řízení je nutné mít platný národní ŘP a minimální pojištění třetí strany.

Hrvatski Autoklub (www.hak.hr) je hlavní motoristická asociace v Chorvatsku.

Poruchová služba: Hrvatski Autoklub.

Trasy: dálnice A1 vede ze Splitu do Záhřebu a skýtá rychlou přímou trasu z Dalmácie do metropole země. Probíhají práci na jejím prodloužení až do Dubrovníku, některé úseky jsou už dokončené. K dalším dálnicím vedoucím do Záhřebu patří A2 z Mariboru ve Slovinsku, A3 spojující slovinskou Lublaň se srbským Bělehradem a procházející Záhřebem, A4 z maďarské Budapešti a A6 z Rijeky na chorvatském pobřeží.

Autobusy: hlavní autobusové nádraží v Záhřebu se nachází 20 minut chůze od hlavní křižovatky na Avenija Marina Držića. Řada dálkových spojů míří na různá místa v zemi, jako je Rijeka, Split, Dubrovník a Osijek.  K poskytovatelům patří společnost Croatia Bus a k mezinárodním spojům autobusy do Srbska, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Maďarska, Rakouska, Německa a Švýcarska. Kromě toho Eurolines poskytuje autobusové spojení z londýnského nádraží Victoria do Záhřebu s přestupem ve Frankfurtu.

Doba cesty: ze Splitu 4 hodiny, z Rijeky 2 hodiny, z Mariboru 1 hodina 30 minut, z Lublaně 1 hodina 45 minut, z Budapešti 3 hodiny 30 minut.

Vlakem

Hlavní nádraží (Glavni Kolodvor) v Záhřebu se nachází na nám. Trg Kralja Tomislava 12 jen 10 minut chůze od hlavního nádraží. K dispozici je několik vlaků denně spojujících Záhřeb s městy, jako je Rijeka, Osijek a Split, plus pravidelné místní spoje z měst v okolní oblasti. Denně sem přijíždějí mezinárodní spoje z Lublaně, Mnichova, Vídně a Bělehradu.

Turistická kancelář:

Turistické informační centrum –  http://www.infozagreb.hr

Turistické pasy:

Zagreb Card (www.zagrebcard.fivestars.hr)

Některé atrakce Záhřebu:

  • Strossmayerova promenáda (Strossmajerov Šetalište)
  • Záhřebská katedrála
  • Náměstí sv. Marka (Markov Trg)
  • Muzeum rozpadlých vztahů (Muzej prekinutih veza)
  • Náměstí bána Jelačiće (Trg Bana Jelačića)
  • Park Maksimir
  • Atelijer Meštrović – muzeum umění
  • Muzeum umění a řemesel (Muzej za umjetnost i obrt)
  • Muzeum města Záhřebu (Muzej grada Zagreba)
  • Muzeum současného umění v Záhřebu (Muzej suvremene umjetnosti)
  • Zagreb 360° – vyhlídková věž