Dubrovník: kde se ubytovat a kam se vydat na výlet

Ubytování

Abyste si mohli prohlédnout hlavní atrakce a památky Dubrovníku a nasát jeho bohatou historii, je nejlepší se ubytovat v blízkosti Starého města, které je jen pro pěší. Pokud máte raději tišší místa, poloostrov Lapad se nachází 3 km severozápadně od Starého města a představuje vynikající volbu, kde mnoho luxusních hotelů nabízí fantastický výhled na moře. Zde uvádíme některé výborně hodnocené hotely s nejlepší polohou:  

  • Luxusní hotely: butiková Villa Dubrovnik na skále s úžasným výhledem na pobřeží a Staré město Vás vmžiku přenese do historického centra prostřednictvím rychlého motorového člunu. Nad nádhernou nábřežní promenádou na poloostrově Lapad asi 5 km od Starého města nabízí Royal Princess Hotel bazén, přístup na pláž a nádherné výhledy na moře.  Také nábřežní Hotel Bellevue Dubrovnik nabízí bazén a snadný přístup na pláž, přičemž se nachází jen kousek cesty pěšky od Starého města; působí současným dojmem a nabízí krásné výhledy na moře z velkých oken přes celou stěnu. Jen pár kroků od Starého města se nachází Hilton Imperial Dubrovnik (který přijímá také domácí mazlíčky) a nabízí skvělou hodnotu na pohodlném místě.
  • Hotely střední třídy: v přístavu Gruž kousek cesty autobusem ze Starého města se nachází butikový Berkeley Hotel s bazénem a snídaní gratis, který nabízí moderní pokoje i apartmány. Jen asi 20 minut pěšky trvá cesta z Hotelu Lero (přijímá i domácí mazlíčky) do Starého města, ale naleznete zde také autobus. Hotel má bazén a snídani gratis. V příjemném prostředí podobném parku stojí Hotel Zagreb umístěný v historické rezidenci nedaleko od pláže a kousek cesty autobusem od Starého města.  
  • Ekonomické hotely: jen coby kamenem dohodil od moře a 10 minut cesty autobusem ze Starého města se nachází Hotel Perla, který nabízí čisté jednoduché pokoje a cena zahrnuje i snídani. Také kousek cesty autobusem od Starého města nabízí Hotel Petka pokoje se základním vybavením, z nichž některé mají výhled na moře, zatímco osobité zařízení Stella Apartments s kuchyňkami stojí na skvělém místě asi 5 minut pěšky od Starého města.

Tipy na jednodenní výlety

  • Prohlédněte si pamětihodnosti města: dva odlišné pohledy na město můžete mít při výletě zahrnujícím jízdu lanovkou na horu Srd a pěší prohlídku Starého města a hradeb. Přes skalnaté svahy hory Srđ Vás přenese lanovka, přičemž budete mít pohled z ptačí perspektivy na město, a pak si při pěším výletě budete moct prohlédnout působivé ulice Starého města. Výlet trvá 4,5 hodiny, nabízí skvělou hodnotu a kombinuje dvě oblíbené turistické trasy; v ceně je zahrnutý průvodce, jízda lanovkou tam a zpět a vstupné na městské hradby.  
  • Poznejte místa, kde se točila „Hra o trůny“: pokud jste fanouškem Hry o trůny, Pěší prohlídka Hra o trůny představuje zábavný způsob, jak se seznámit s hlavními historickými atrakcemi Dubrovníku, které se objevují v tomto seriálu. Součástí ceny tříhodinové prohlídky je průvodce a vstupné na městské hradby i do pevnosti Lovrijenac. K prohlídce můžete ještě připojit 1,5 hodinovou návštěvu Arboreta Trsteno, které se proslovilo jako palácové zahrady seriálové metropole; součástí je rovněž doprava ze Starého města do Arboreta Trsteno a zpět + veškeré vstupné.  
  • Vydejte se na kajaku kolem Starého města: pokud byste měli zájem o odlišnou a intimnější perspektivu, můžete se vydat na výlet v malé skupině Dubrovník na mořském kajaku se šnorchlováním. V doprovodu zkušeného průvodce budete na kajaku pádlovat kolem starých městských hradeb a pak zamíříte na pláž v jeskyni Betina, kde si dáte občerstvení a budete šnorchlovat v čisté chladné vodě. Součástí půldenního výletu je zapůjčení kajaku a potřeb na šnorchlování, informativní schůzka o bezpečnosti a instrukce, balená voda, občerstvení a doprava z/do hotelu, pokud si ji zvolíte.  
  • Podnikněte jednodenní výlet z Dubrovníku: z města se snadno při jednodenním výletu dostanete přes hranice a můžete navštívit některé úžasné sousední země, aniž byste se museli zdržovat s plánováním. Při Celodenním výletu z Dubrovníku do Černé hory Vás zkušený průvodce vyzvedne přímo z Vašeho hotelu a v pohodlném klimatizovaném minivanu Vás odveze kolem fantastického dalmatského pobřeží do Černé hory. Součástí výletu je plavba trajektem a vstup do města Kotor (UNESCO), kde si budete moct prohlédnout zděné středověké město Budva a navštívit luxusní hotel na ostrově Sveti Stefan. Je možné také podniknout výlet lodí na umělý ostrov Panny Marie ve skalách.
  • Jednodenní výlet do Bosny a Herzegoviny včetně Medžugorje a Mostaru rovněž zahrnuje dopravu z hotelu a zpět a zaveze Vás přes hranice do další sousední země, kde spatříte proslulé město Mostar a katolické poutní místo Medžugorje. Prohlédnete si města Neum u moře a Počitelj (UNESCO) a seznámíte se s bohatou historií regionu při jednodenním výletě, jehož cena zahrnuje průvodce a vstupné.