Chorvatsko

Chorvatsko, které zabírá nádherný úsek pobřeží Jadranu, je jednou z předních přímořských destinací v Evropě. Může se chlubit více než 1100 ostrovy a je známé svým průzračným mořem a scenérií jako z pohlednice.

Chorvatsko však neznamená jen moře a slunce: naleznete zde také historická zděná města a pozoruhodné římské památky, stejně tak jako impozantní hrady a krásné národní parky. K jeho kouzlu přispívá také vynikající kuchyně, na pobřeží zahrnující dary moře a na Istrii lanýže, s dobrým vínem a živou kavárenskou kulturou.

Metropole Záhřeb je typicky středoevropské město: vše, od architektury až po vydatnou kuchyni zde odráží staletí trvající pouta s Rakousko-Uherskem. Město navíc představuje dobrou základnu, ze které můžete poznávat historické hrady a vinice v oblasti chorvatského Záhoří (Zagorje) severně odtud.

Turistika v Chorvatsku se v posledním desetiletí výrazně změnila. Jeho pobřeží bylo dříve mezinárodně málo známé a nepříliš rozvinuté, přitom však neméně krásné jako v Itálii, jen bez související medializace. Dnes do oblasti Dalmácie míří turisté mj. z Německa, Velké Británie i z ještě větší dálky, z nichž mnozí si zde zakoupili letní dům.

Nádherná přímořská města Split a Dubrovník si nadále udržují své kouzlo, dnes však bývají během dne plné davů turistů. Oproti tomu večery bývají mnohem tišší a často se konají koncerty klasické hudby a další akce.

Mimo turistické zóny je Chorvatsko plné izolovaných míst, kde můžete poznat více tradiční život místních. Zamiřte do oblasti Plitvice, což je úžasný národní park s nespočtem jezer, nebo se vydejte na průzkum skalnatých pohoří Velebit a Gorski Kotar, která jsou rájem pro pěší turisty.

Na pobřeží Jadranu nabízí Chorvatsko ideální podmínky pro plavbu na plachetnicích nebo na mořském kajaku a pro sportovní potápění. Kromě toho ti, kdo hledají spíše poklidnou dovolenou, mohou strávit slunečné hodiny na pláži; a protože je Chorvatsko přední destinace v Evropě pro vyznavače naturismu (nudismu), můžete se zde opálit úplně všude.

Oblečení se však doporučuje, pokud máte v plánu návštěvu 7 chorvatských památek, které jsou na seznamu UNESCO, dále muzeí a festivalů světové úrovně, jichž se během léta koná nespočet.

Cestování do Chorvatska

Letecky

Croatia Airlines je národní přepravce. Lety bývají nejdražší v červenci, srpnu a v době kolem Vánoc, proto je dobré si na tato období rezervovat letenky co nejvíce s předstihem.

Odletová daň: není

Letiště Dubrovník (DBV) se nachází 21 km jihovýchodně od Dubrovníku;

Letiště Split (SPU) leží na pobřeží Jadranu 25 km jihovýchodně od Splitu, 6 km od Trogiru na západě a Kaštely na východě;

Letiště Záhřeb (ZAG) leží 10 km jižně od centra Záhřebu na předměstí Pleso;

Letiště Zadar (ZAD) leží 10 km východně od centra Zadaru;

Letiště Pula (PUY) se nachází 8 km severozápadně od města; do města jezdí místní autobusové spoje (doba cesty je 15 minut);

Letiště Rijeka (RJK) se nachází 27 km od města na ostrově Krk; do města jezdí autobusy (doba cesty je 45 minut)

Vlakem

V Chorvatsku působí dráhy HŽPP; denně jezdí spoje z/do Lublaně (Slovinsko), Mnichova, Vídně a Bělehradu (Srbsko).   

Železniční pasy:

  • InterRail nabízí pro občany Evropy (více jak 6 měsíců) neomezené cestování I. či II. třídou v až 29 evropských zemích na dva druhy pasů. První z nich je Global Pass, který umožňuje cestovat 15 dní, 22 dní, 1 měsíc, 5 dní v 10 dnech nebo 10 dní v 22 dnech ve všech zemích. Druhý je One-Country Pass a nabízí cestování 3, 4, 6 nebo 8 dní v 1 měsíci v kterékoli ze zemí, s výjimkou Bosny a Hercegoviny a Černé hory; cestování není povoleno v zemi trvalého pobytu cestujícího. K dispozici jsou slevy pro cestující do 26 let. Děti do 12 let neplatí nic, pokud jsou v doprovodu dospělého, který používá pas Adult Pass. Platí se příplatky za některé rychlé spoje, za místenky a za lehátka. Možné jsou slevy na vlaky Eurostar a na některé trajektové trasy; jízdenky si můžete rezervovat online.   
  • Eurailpass: nabízí neomezené cestování vlakem do až 28 evropských zemí. Jízdenky platí 15 dní, 21 dní, 2 měsíce, 3 měsíce, 5 dní v 10 dnech, 10 dní ve 2 měsících nebo 15 dní ve 2 měsících. Global Pass umožňuje cestování ve všech zúčastněných zemích, Select Pass platí ve 4 sousedních zemích a Regional Pass ve 2 sousedních zemích. One Country Pass nabízí cestování v 1 z 27 zemí. Adult passes (pro dospělé) platí pro cestování I. třídou, zatímco pasy pro mladé (do 26 let) platí pro cestování II. třídou. Děti do 12 let cestují zdarma, pokud jsou v doprovodu dospělého, který používá Adult Pass. Pasy si nemohou zakoupit občané EU. K dostání jsou u společnosti Eurail.

Poznámka k cestování vlakem: expresní vlaky ze Záhřebu do Splitu jsou poměrně pomalé ve srovnání s autobusy.  

Autem  

Do země vede dobré silniční spojení ze všech sousedních zemí. Informace Vám může poskytnout Chorvatský automobilový klub (Hrvatski Autoklub).  

Lodí

Hlavní přístavy v zemi jsou ve městech Rijeka, Zadar, Split a Dubrovník.

Osobní plavby: Dubrovník je známá zastávka osobních lodí a navštíví ho ročně stovky plavidel a tisíce cestujících; stále více osobních lodí zastavuje také ve Splitu.

Trajekty

Do Itálie plují osobní trajektové spoje i trajekty přepravující auta.

Hlavní trasy jsou: Split-Ancona, Zadar-Ancona a Dubrovník-Bari. Během léta na některých trasách fungují také rychlé spoje hydroplánem. Hlavní poskytovatel trajektové dopravy je společnost Jadrolinija.