Vydejte se na nejkrásnější chorvatské ostrovy

Chorvatské pobřeží je obklopeno desítkami nádherných ostrovů, od maličkých, zelených a neobydlených až po obrovské, pusté a se starými městy a vesnicemi. Jedna z největších atrakcí v Chorvatsku je cestování mezi ostrovy za použití četných trajektů, katamaránů a lodních taxi – anebo pokud máte štěstí, vlastní plachetnice. Zde uvádíme přehled nejkrásnějších ostrovů, kam můžete zavítat během své plavby po Jadranu.    

Hvar

Hvar

Hvar je ostrovem ověnčeným řadou chorvatských superlativ: je to nejluxusnější ostrov a také nejslunečnější místo v zemi. Je rovněž znám svojí zelení a poli s levandulí i dalšími aromatickými bylinami, jako je rozmarýn a vřes. Hvar přitahuje více turistů, než kterýkoli jiný ostrov v Jaderském moři, díky svému úžasnému centru, městu Hvaru. Další dvě městečka na ostrově, Stari Grad a Jelsa, se také pomalu stávají oblíbenými cíli díky své tichosti a kouzlu pro náročné.   

Cres

Cres

Cres je dlouhý, málo osídlený a nepříliš rozvinutý ostrov, takže je ideální pro toulky původními lesy, návštěvu stárnoucích měst na kopcích, obdivování benátských sídel, plavání ve skrytých zátokách a ochutnání jehněčího masa patřícího v Chorvatsku k nejlepším.     

Souostroví Kornati

Kornati Islands

Představte si 147 většinou neobydlených ostrovů a podmořských útesů pokrytých puklinami, jeskyněmi a skalami a porostlých úseky stále zeleného lesa. Národní park Kornati představuje potěšení pro každého milovníka drsného nedotčeného lesa, průzračné vody a samoty.   

Brač

brač

Největší z chorvatských ostrovů je Brač, který nabízí nejslavnější pláž Chorvatska, nádherný Zlatni Rat v příjemném městečku Bol. Zde se můžete opalovat nebo provozovat windsurfing, nezapomeňte se však podívat také do úžasného vnitrozemí ostrova.   

Vis

Subject: vis croatia dreamstime travel On 2013-03-27, at 4:05 PM, Byers, Jim wrote: Jim Byers_Travel Editor Toronto Star office: 416-869-4337 mobile: 416-540-4361 Blog: http://thestar.blogs.com/travel twitter username: jimbyerstravel  dreamstime_l_25549145.jpg

Vis byl nepřístupný zahraničním návštěvníkům po zhruba čtyři desetiletí, takže je to tajemný ostrov, který skutečně leží mimo obvykle turistické trasy.  Najdete zde tři malé rybářské vesničky a vzácné podmínky pro skutečnou eko-dovolenou v Chorvatsku, takže určitě stojí za návštěvu.

Mljet

Mljet 1

Z ostrovů na Jadranu je Mljet (italsky Meleda) možná tím nejlákavějším. Více jak 72% ostrova pokrývají lesy a zbytek zabírají pole, vinice a vesnice. Národní park Mljet vznikl v roce 1960, zabírá západní třetinu ostrova a zahrnuje dvě slaná jezera, Malo Jezero a Veliko Jezero. Kromě toho se zde nachází odlehlé písečné pláže, jediný tradiční hotel a vynikající jídlo. Většina lidí ostrov navštíví při výletech z Korčuly nebo z Dubrovníku.

Souostroví Elafiti

Elafiti Islands

Elafitské ostrovy jsou maličké zalesněné ostrůvky ležící severozápadně od Dubrovníku. Mnohé turistické společnosti ve městech provozují vyhlídkové plavby, výlety na kajaku nebo poznávání okolní oblasti. Tři hlavní ostrovy, Koločep (20 minut), Lopud (35 minut) a Šipan (1 hod. 15 min.), jsou snadno dostupné při krátkém výletu z Dubrovníku, můžete se sem dostat lodním taxi nebo při rybářském výletě spojeném s piknikem. Na posledních dvou naleznete staré budovy z 15. a 16. století, vesnice a písečné či oblázkové pláže. Elafitské ostrovy nabízejí návštěvníkům zcela pustá místa vhodná pro plavání i malé vesničky na málo známých ostrůvcích.   

Orebić

Orebić

Město Orebić na jižním pobřeží poloostrova Pelješac mezi ostrovem Korčula a městem Ploče nabízí lepší pláže, než jsou na Korčule vzdálené pouze 2,5 km přes vodu. Díky snadnému přístupu trajektem z Korčuly se jedná o vynikající místo, kde můžete strávit den. Nejlepší pláž v Orebići se nachází v zátoce Trstenica vzdálené z přístavu 15 minut chůze východním směrem podél pobřeží. V Orebići se nachází přístaviště trajektů a autobusová stanice hned vedle sebe; zastavují zde autobusy z Korčuly jedoucí do Dubrovníku, Záhřebu a Sarajeva.

Rab

Rab

Mezi ostrovy Krk a Pag se nachází Rab, jeden z nejlákavějších ostrovů Chorvatska. Hustěji osídlený jihozápad je pokryt borovými lesy, plážemi a zátokami, zatímco severovýchod je větrná oblast pouze s několika sídly a s vysokými útesy, která působí pustým dojmem. Ve vnitrozemí se nachází úrodná země chráněná horami před chladným větrem a umožňující pěstování oliv, hroznů a zeleniny. Severovýchodní výběžek ostrova tvoří Loparský poloostrov, který nabízí písečné pláže, zatímco severozápadní poloostrov, který začíná u vesnice Supetarska Draga, je lemován zátokami a lagunami pokračujícími až k mysu Kalifront a k letovisku Suha Punta.