Proč se letos vydat do Chorvatska

Je tam teplo a slunečno a je snadno dostupné

Chorvatsko patří k nejslunečnějším zemím Evropy. Návštěvníci zde mohou očekávat v průměru 12 hodin slunečního svitu denně v květnu a červnu, a 13 v červenci a v srpnu. To je více jako ve francouzské Provence (8 v květnu, 10 v červnu a v srpnu, 11 v červenci) nebo na řeckém Korfu (10 v květnu, 12 v červnu, 13 v červenci a 11 v srpnu).

Nabízí dobrou hodnotu za Vaše peníze

Chorvatsko je členem EU od roku 2013, ponechalo si však svoji měnu, kuny. I v oblíbených turistických destinacích najdete dobrou hodnotu za Vaše peníze. Hotely s dobrou hodnotou jsou všudypřítomné, stejně tak jako pronajímané apartmány.    

Připomíná prostředí ze Hry o trůny

Existuje souvislost mezi mezinárodně vzrůstající oblibou Chorvatska a jeho rolí v seriálu Hra o trůny. K atrakcím v Dubrovníku, které se v seriálu objevily, patří městské hradby a pevnosti známé jako King’s Landing, dále krásné Arboretum v Trstenu na okraji města, které představovalo zahrady Červená pevnost. V pevnosti Klis nedaleko Splitu se natáčely exteriéry města Meereen, zatímco klášter sv. Dominika v Trogiru se v seriálu objevuje jako město Qarth.

Nacházejí se zde působivé římské památky

Zbytky Diokleciánova paláce ve Splitu, další místo, kde se natáčela Hra o trůny, je dnes rušným srdcem města. Mezi starověkými sloupy, chrámy a sklepy, které kdysi tvořily útočiště římského císaře, dnes naleznete desítky skrytých barů, restaurací a obchodů. Ubytovat se můžete v Apartments Salvezani přímo v centru této památky chráněné UNESCO. Také si nenechte ujít návštěvu restaurace a vinného baru Uje, rovněž v areálu starého paláce.

Jeden z nejkrásnějších amfiteátrů je v Pule

Pro přístavní město Pula na Istrii je charakteristický jeho římský amfiteátr z 1. století, který patří k nejlépe zachovalým na světě. Pokud možno načasujte svoji návštěvu na dobu konání každoročního filmového festivalu (červenec), který zahrnuje promítání uvnitř stavby, nebo se podívejte po některém z řady koncertů. V blízkosti Puly leží ostrůvky tvořící Národní park Brijuni, které byly kdysi letním útočištěm prezidenta Tita, a dnes představují cíl pro nezapomenutelný jednodenní výlet.

Krásné pláže

Nepočítejte s písečnými plážemi, v Chorvatsku však naleznete řadu krásných oblázkových pláží, na které šplouchá čisté modré moře. Nejznámější z nich je Zlatni Rat, která se objevuje snad v každém turistickém průvodci, proto tu počítejte s davy. Naleznete však také nádherná skrytá místa na pevnině, jako je např. pláž Nugal jižně od města Makarska.

Na ostrově Krk (neplést s NP Krka na pevnině) se nacházejí nejlepší pláže v zemi, např. Vela Plaža v obci Baška, staré opevnění a tiché kláštery.  

Nádherné národní parky

V Chorvatsku se nachází 8 národních parků, včetně NP Plitvická jezera a NP Krka (UNESCO), které jsou oba známé svými nádhernými jezery a vodopády.

Můžete zkombinovat návštěvu pláží a vysokých hor

Pohoří Biokovo zahrnuje druhý nejvyšší chorvatský vrchol, horu Sveti Jure (1762 m), a přitom se zvedá jen pár kilometrů od moře. Vstaňte časně ráno a vydejte se po strmé klikatící se stezce od vesničky Makar nad plážovým letoviskem Makarska až na vrchol hory Vošac (1422 m) nebo (pokud se na to budete cítit) na Sveti Jure. Jedná se o kouzelnou stezku obklopenou lučními květinami a motýly, vůní borovic a vápencovými balvany. Po návratu dolů se osvěžte koupelí v moři a dejte si zaslouženou zmrzlinu, která je zde neméně dobrá jako na opačné straně Jadranu.

Metropole Záhřeb je rájem pro milovníky kávy

Záhřeb je úplně jiný svět než slunečné ostrovy a pobřeží Jadranu, nabízí však vlastní charakteristické kouzlo. Prohlédněte si středověkou čtvrť známou jako Horní město, kde stojí kostel sv. Marka ze 13. století a neogotická katedrála, a pak velmi odlišný okrsek Dolní město se zelenými náměstími, velkolepými habsburskými budovami a třídami, a pak se ponořte do kavárenské kultury ve městě. Záhřeb je plný skvělých kaváren, protože místní lidé berou pití kávy velmi vážně. Muzeum současného umění v chorvatské metropoli patří k nejlepším na světě.

Záhřeb také nabízí jedno z nejsvéráznějších muzeí světa

Muzeum rozpadlých vztahů v Záhřebu vystavuje zdánlivě všední a nevýznamné předměty spolu s popisky vysvětlujícími jejich souvislost s rozpadlým partnerským vztahem. Muzeum se zaměřuje na „lásku, bolest, drama, ironii, humor a smíření“ spojené s rozchody a natolik se proslavilo, že vloni byla druhá pobočka otevřena v Los Angeles.

Z ostrova Brač pochází kámen, z něhož byl postaven Bílý dům ve Washingtonu

Kromě fotogenické pláže Zlatni Rat je ostrov Brač také proslulý svým krásným bílým kamenem, který byl použit při stavbě Diokleciánova paláce, ale také Bílého domu ve Washingtonu. Na ostrov se dostanete ze Splitu či Makarsky trajektem Jadrolinija, který převáží také auta. Prohlédněte si přitom vnitrozemí ostrova, kde leží desítky opuštěných vesnic.

Konají se zde skvělé letní festivaly

Chorvatsko hostí v létě řadu festivalů pod širým nebem, přičemž nejznámější je Dubrovnik Summer Festival, který probíhá od poloviny července do poloviny srpna a vždy přiláká známé osobnosti z celého světa. Městečko Motovun ležící na vrcholu kopce na Istrii nabízí každoročně filmový festival, během něhož se v jeho středověkých hradbách konají pravidelné párty.

Kromě toho zde probíhá také spousta festivalů současné hudby. K největším patří:

  •         Love International Festival v Tisnu nedaleko Zadaru
  •         Fresh Island na pláži Zrče v Novalje na ostrově Pag
  •         Dimensions Festival a Outlook Festival, oba v pevnosti Punta Christo nedaleko Puly

Město Hvar a Město Rab jsou nejlepší místa, kam se můžete vydat za zábavou dlouho do noci.

Některé části země jsou prakticky neznámé

Město Osijek přestavuje vstupní bránu do méně známého regionu Slavonie. Vydejte se z města severním směrem do pečlivě zachovalé tradiční vesnice Karanac, kde naleznete restauraci Baranjska Kuča nabízející vydatnou slavonskou kuchyni (doporučit můžeme především různé druhy uzeného masa a guláše) a vynikající místní vína. Na východě naleznete mokřiny v NP Kopački Rit, které jsou bohaté na ptactvo a další živočichy, zatímco na západě se nachází hřebčinec Dakovo, ve kterém jsou chováni známí bílí koně Lipicáni. Také můžete zamířit na jih do města Vukovar, které se proslavilo v souvislosti a válkami v bývalé Jugoslávii, dnes však představuje klíčovou zastávku pro osobní lodě plující na trasách po Dunaji.

Úžasná města

Zadar v severní Dalmácii má pěkné staré město a několik románských kostelů, a také slavné Mořské varhany, které vytvářejí zvuky působením mořských vln. Město Varaždín s barokní architekturou z 18. století pak každoročně hostí festival barokní hudby.

Ostrov Korčula je prý rodištěm cestovatele Marka Pola

Tak alespoň tvrdí obyvatelé Korčuly k nelibosti italských Benátek. Ať už je to jakkoli, Město Korčula stojí za návštěvu kvůli svému působivému středověkému starému městu, dobrému vínu a tanci s meči zvanému Moreška.

Poloostrov Istrie patří ke gurmánským rájům v Evropě

Istrie je mezinárodně známá jako dodavatel kvalitního olivového oleje, černých i bílých lanýžů a vína.  Každá restaurace ve městech na poloostrově Vám nabídne jídla, která to vše obsahují, pravděpodobně připravené ze surovin z nejbližšího okolí. Nenechte si ujít především domácí těstoviny (pljukanci či fuži) s jednoduchou smetanovou omáčkou, hrstkou lanýžů a kousky divokého chřestu, který roste v oblasti.

Můžete zde zahlédnout delfíny a šnorchlovat mezi lodními vraky

Dávejte pozor u západního pobřeží Istrie a možná zahlédnete hejno delfínů.  

Německou loď z II. světové války zase můžete spatřit pod mořskou hladinou v zátoce Zavratnica nedaleko chorvatského přístavu Jablanac.

Země má pozoruhodnou historii

Chorvatsko má pozoruhodnou moderní historii, jejímž děsivým svědectvím jsou dodnes stopy po střelách patrné na některých budovách, kostelích a hradbách Dubrovníku, který byl v roce 1991 po 8 měsíců obléhán jugoslávskou armádou. Vzpomínkový prostor hned za hradbami města věnovaný těm, kdo přišli o život při obraně domova, je ponurou připomínkou těžce vybojované nezávislosti země před 25 lety.  

Dubrovník patří k nejoblíbenějším cílům cestovatelů (nejen) v Chorvatsku

Davy v Dubrovníku mohou být v hlavní sezóně nesnesitelné, to ale nemůže u tak úžasného města překvapovat. Vydejte se do starého města k večeru, abyste se vyhnuli nejhoršímu návalu, projděte se po hradbách těsně před 19 hod., kdy se zavírají, a pak si dejte menu v rybí restauraci Proto, která pochází z roku 1886 (a kdysi mj. hostila britského krále Eduard VIII. s manželkou). Poté se vydejte vedlejšími ulicemi až do některého provizorního baru buža s výhledem na moře.  

Naleznete zde pláž jako z bondovky

Pláž Stiniva, která z proplouvajících lodí téměř není vidět, na chorvatském ostrově Vis připomíná doupě padoucha z filmů s Jamesem Bondem, nedávno ji navíc turistická organizace z Bruselu prohlásila za jednu z nejlepších v Evropě. Ostrov Vis leží za ostrovem Hvar a může nabídnout také mnoho dalšího. Vedou zde pouze dvě hlavní silnice o délce 15 a 24 km. Delší z nich nabízí lepší výhledy směrem k ostrovu Biševo a zpět na malebné červené střechy přístavu Komiža. K zastávkám na ní patří „Titova jeskyně“, kam se během války na chvíli uchýlil vůdce jugoslávských partyzánů, aby si naplánoval operace, a vinice u vesnice Plisko Polje.

Památník, který vypadá jako Millennium Falcon

Je to Památník revoluce lidu Moslaviny v Podgarići, který je věnován obyvatelům kraje Moslavina za II. světové války.