Hlavní atrakce Chorvatska

Chorvatsko je unikátní turistickou destinací, která obstojí v konkurenci sama o sobě: nabízí 1778 km úžasného pobřeží a závratných 1185 ostrovů a ostrůvků.  

Pobřeží Jaderského moře je úžasné a fascinující: průzračná safírová voda láká návštěvníky do odlehlých zátok, tradičních rybářských vesnic a na ostrovy, zatímco bohatší klientelu mohou navnadit zdejší krásné pláže a jachtařská scéna. Istria je skvělá především díky svým gastronomickým radostem a vínu, zatímco bary, kluby a festivaly v Záhřebu, Zadaru a Splitu jsou stále málo známými klenoty. Celkem osm národních parků chrání nedotčené lesy, krasové hory, řeky, jezera a vodopády v krajině původní čisté krásy. A pak je tu úžasný Dubrovník na jihu – žádná země by si nemohla přát lepší finále!   

Dubrovník

Dubrovnik-Croatia

Hlavní hvězdou země je nepochybně Dubrovník, který oslňuje svojí fascinující krásou. Nachází se zde spousta 5 hvězdičkových hotelů, špičkových restaurací a nespočet turistů, avšak dále od hlavních ulic naleznete mnoho dalšího, co můžete objevovat.   

Ostrov a město Hvar

Beach-Hvar

Město Hvar je místem s luxusními jachtami a lidmi, kteří chtějí vidět a být viděni. Určitě zde naleznete luxusní ubytování – pokud se ovšem nebudete chtít venku bavit. Je to nejslunečnější místo v zemi (se 2724 hodinami slunečního svitu ročně), které však také ukrývá pár překvapení. Levandule a další aromatické byliny pokrývají celá pole ve vnitrozemí, zatímco skryté přístavní městečko Jelsa leží v blízkosti zátok a písčitých míst, kde můžete plavat v moři.     

Jaderské moře

adriatica

Asi to všichni vědí, avšak jen těžko lze bez přehánění vystihnout krásu Jaderského moře. Je hladké, prosluněné a průzračné, zatímco jeho barva (v odstínech elektrické modři, nefritové zeleně a ocelové modři) nemá ve světě obdoby. Když do něj vstoupíte, kolem Vašich nohou budou proplouvat drobné rybky a zároveň budete moct pozorovat mořské ježky.

Diokleciánův palác

Diocletian's_Palace

Jedna z nejpůsobivějších dochovaných římských ruin a památka chráněnou UNESCO stále slouží účelu, pro který byla původně postavena: bydlení. Diokleciánův palác představuje samotné srdce, duši a většinu tepen města Splitu, takže je stále plný nakupujících, hostů v barech, pracujících lidí, dětí a turistů. A je opravdu krásný.   

Zadar

zadar

Zadar není až tak známé pobřežní město, stojí však za návštěvu. Oživuje ho čilá kavárenská scéna a rušné tržiště. Staré město obložené mramorem a bez aut je rozvrženo podle původního římského plánu ulic a nachází se zde ruiny, ale také zajímavý noční život. Mohutnost kruhového kostela Sv. Donáta v Dalmácii poznáte nejlépe, když budete stát v jeho stínu.    

Plavba kolem Dalmatského pobřeží

Nejkrásnější plavba trajektem podél chorvatského pobřeží trvá 9 hodin a vede mezi Splitem a Dubrovníkem. Můžete se při ní opalovat, zatímco se budete kochat skalnatým pobřežím, a přitom Vás budou míjet ostrovy Hvar a Korčula. Plavba lodí trvá zhruba dvakrát tak dlouho jako cesta autobusem, avšak stojí za to.   

Kavárenská kultura a káva v Záhřebu

Jeden z nejpříjemnějších způsobů, jak poznat nedělní dopolední kávový rituál (špica), je na terase v Záhřebu, městě, kde se po celý rok žije venku. Objednejte si silnou kávu macchiato s mlékem a pozorujte svět proudící kolem Vás. Za letních večerů a nocí tato scéna připomíná jednu velkou venkovní party.   

Plavba na plachetnicích

sailing-in-croatia

Jedná se o zřejmě nejoblíbenější aktivitu na Jadranu, kdy privilegovaní majitelé plachetnic, anebo ti co si plachetnici vypůjčí, si mohou procvičit svaly při plavbě mezi krásnými chorvatskými ostrovy. Nejoblíbenějším místem pro tuto činnost je ostrov Hvar, můžete však využít příležitost a vyzkoušet vzdálenější ostrovy, jako jsou Kornati či Elafiti.

Národní park Plitvická jezera  

Plitvice Lakes National Park

Zelený labyrint stezek, lesů a luk obklopuje celkem 16 lesknoucích se jezer a řítících se vodopádů v Plitvici. Je to oblast chráněné UNESCO a nejoblíbenější národní park v Chorvatsku, kde naleznete medvědy, vlky a více jak 120 druhů ptáků.   

Pomalé jídlo

Vyzkoušejte chorvatskou verzi „pomalého jídla“, která využívá místní čerstvé sezónní suroviny a podporuje radost z rituálu jídla; kromě toho je každý chod doprovázen vhodným druhem vína. Zde můžete pochytit umění gurmánství.