Cestování do Chorvatska

Chorvatsko se stalo 28. členem Evropské unie 1. července 2013. Zatímco euroskeptici pochybují o dlouhodobé budoucnosti EU, pro Chorvatsko to byl nepochybně významný mezník v historii. Zdejší Válka o nezávislost v letech 1991-1995 a následný rozpad Jugoslávie zanechal zemi poškozenou politicky, ekonomicky i duchovně.   

Od té doby se Chorvatsko snaží si vybudovat novou identitu a kombinuje přírodní a kulturní dědictví s jasnou vizí budoucnosti. Heslem chorvatského turistického úřadu je „Středozemí, jako kdysi“, navíc 21. století míří směrem ohledu k životnímu prostřední a udržitelné turistice.

krk chorvatsko

Chorvatsko je zemí s dramatickými horskými scenériemi a fantastickým sytě modrým mořem a tvoří dlouhodobě oblíbenou turistickou destinaci. V posledních letech proběhla velká zlepšení v národní infrastruktuře: síť dálnic byla rozšířena a zmodernizována a mnohé hotely byly zrenovovány a získaly nový vzhled díky současnému designu. Kromě toho je Chorvatsko také mnohem lépe dostupné z řady evropských zemí, protože stále více aerolinií dnes léta do Chorvatska z velkých měst.

Turistika zde má dlouho historii: na dalmatských ostrovech se nalézají zbytky letních římských vil, avšak k rozvinutí turistiky ve větším měřítku došlo až v dobách Jugoslávie, kdy byly na pobřeží postaveny velké moderní hotely a letoviska s vynikajícím sportovním zařízením. Sport zde vždy byl a je velmi důležitý.   

Chorvatsko má jen asi 4,3 mil. obyvatel, avšak jeho sportovní úspěchy jsou pozoruhodné: na OH v roce 2012 získalo tři zlaté medaile (ve vodním póle muži, střelbě muži a házení diskem ženy), jednu stříbrnou (veslování muži) a dvě bronzové (házená muži a taekwondo ženy). Co se týče turistiky, mnozí milovníci krásného venkovního prostředí přicházejí do Chorvatska speciálně kvůli jeho vybavení pro dobrodružství a sporty: v nabídce jsou aktivity v moři i v horách, jako je plachtění, hloubkové potápění, plavba na mořském kajaku, rafting, horská cyklistika a lezení po skalách.

Sunset at yacht harbour in Dubrovnik

Ti, kdo mají zájem o historii a kulturu, naleznou ve městech Záhřeb, Dubrovník, Split a Zadar památky římské, byzantské, benátské i rakousko-uherské. Historická centra Dubrovníku a Splitu jsou památkami chráněnými UNESCO, stejně tak jako katedrály v Trogiru a Šibeniku a bazilika v Poreči. Tato města s pozadím nádherných historických budov hostí letní festivaly, koncerty pod širým nebem a divadelní představení po setmění, která často přilákají známé zahraniční umělce.   

Přestože skalnaté pobřeží Chorvatska není vhodné pro turistický rozvoj ve velkém rozsahu (nenajdete zde např. dlouhé písečné pláže, jaké jsou v Řecku a Španělsku), je neuvěřitelně krásné a nabízí četné malé oblázkové zátoky s pozadím tvořeným borovým lesem, a přecházející v křišťálově čistou tyrkysovou vodu.   

Zdejší nadčasová kombinace čisté přírody s krásně zachovalou architekturou starou staletí a s živou současnou kulturní scénou – jako je stále vzrůstající počet festivalů elektronické a alternativní hudby –  slibuje krásné vzpomínky každému, kdo se teď rozhodne tuto zemi navštívit.

Kdy jet   

Pokud nejste svázání školními prázdninami, nejlepší čas na návštěvu Chorvatska je v přechodných obdobích v květnu a červnu, a pak v září a říjnu. Tehdy můžete očekávat příjemné slunečné dny ideální na plavání v moři a na opalování se, kdy jsou všechna zařízení pro turisty v provozu, avšak bez davů. Je to také ideální čas na venkovní aktivity, jako je pěší turistika, horská cyklistika, rafting a plavba na mořském kajaku. Oproti tomu hlavní sezóna v červenci a srpnu znamená velmi rušno na pobřeží, vysoké teploty a strmý růst cen za ubytování v hotelech; výhodou hlavní sezóny však jsou kulturní události a festivaly pod širým nebem, a také rušný kosmopolitní noční život.

Mimo hlavní sezónu v době od listopadu do dubna mnohé hotely a atrakce na pobřeží zavírají a mají přes zimu zavřeno, navíc počasí bývá chladné a nespolehlivé. V tomto období však zase můžete narazit na vynikající cenové nabídky nízkonákladových letů nebo hotelů ve městech (především v Dubrovníku a Záhřebu), a také získáte lepší pojem o životě místních lidí.   

Kam jet  

Výběr oblasti, kam se vydáte, bude záviset na tom, co zde hledáte: jestli odpočinkovou dovolenou na pláži s možností vodních sportů, cestování na plachetnici mezi ostrovy, dobrodružnou sportovní dovolenou s pěší turistikou, horskou cyklistikou a raftingem, gurmánskou dovolenou spojenou s návštěvou vinic nebo výlet za kulturou ve městech.  

Pokud se vydáte do Chorvatska pouze na týden, je vhodné zůstat pouze v jedné oblasti a soustředit se na to, co Vám může nabídnout. Pokud se zde však plánujete zdržet déle, můžete zkombinovat dva i více regionů, abyste získali lepší přehled o různých krajinách a jejich rozdílné až kontrastující povaze.

Jak se tam dostat  

Letecky  

Po celý rok probíhají lety mezi Londýnem (a dalšími velkými městy Evropy) a Záhřebem a Dubrovníkem. V létě bývá navíc na výběr z více ekonomických aerolinií obsluhujících různá místa na pobřeží. Mezinárodní lety přistávají na letištích v Záhřebu, Dubrovníku, Pule, Splitu a Zadaru; aerolinie RyanAir létají také na menší letiště ve městech Rijeka a Osijek.

Trajekty a katamarány (z Itálie)  

Dále je možné přicestovat do Chorvatska trajektem či katamaránem z Itálie. Chorvatská společnost  Jadrolinija (jadrolinija.hr)pořádá noční plavby trajektem z italské Ancony do Splitu a z Ancony do Zadaru (červen-září) a z Dubrovníku do italského Bari (duben-říjen). Trajekty Blue Line navíc obsluhují trasu z Ancony do Splitu (duben-říjen).

Pouze v létě provozuje italská společnost SNAV noční plavby trajektem z Ancony do Splitu a denní plavby rychlým katamaránem z Ancony do Splitu (červenec-srpen), zatímco Venezia Lines provozuje katamarány z Benátek do Poreče, Rovinje a Puly na Istrii (duben-říjen).