Národní park Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera (Plitvička jezera), který je nejoblíbenější turistickou atrakcí Chorvatska mimo pobřeží, získal status přírodní památky chráněné UNESCO v roce 1979. Nachází se zhruba na polovině cesty mezi chorvatskou metropolí Záhřebem a Zadarem na pobřeží a jeho návštěvu byste si při své dovolené určitě neměli nechat ujít.    

Krása národního parku spočívá v jeho 16 jezerech, která jsou propojena soustavou vodopádů a nachází se v hlubokých lesích obydlených jelení zvěří, medvědy, vlky, divokými prasaty a vzácnými druhy ptáků. Park má celkovou rozlohu 300 km² a propojená jezera mají délku 8 km. Kromě toho jsou zde značné výškové rozdíly: nejvyšší bod leží v nadm. výšce 1280 m a nejnižší v 380 m, ačkoli celkový výškový rozdíl mezi jezery samotným je pouze 13,5 m (nejvyšší vodopád Veliki Slap má nadm. výšku jen 70 m).

Pokud se nemůžete rozhodnout, jestli máte Plitvická jezera navštívit, podívejte se na kterékoli fotoalbum z parku – to Vás jistě přesvědčí! Oficiální stránky NP Plitvická jezera nabízejí fantastickou virtuální prohlídku s nádhernými scénami.   

Návštěva Plitvických jezer  

Park je otevřen denně po celý rok a v létě mívá delší otvírací dobu (obvykle 7-20 hod.). Platí se vstupné, které funguje jako příspěvek na údržbu a ochranu parku: dospělí platí 55 KN (7,50 EUR) v době od ledna do března a od listopadu do prosince, 110 KN (15 EUR) od dubna do června a od září do října a 180 KN (24 EUR) v červenci a v srpnu.

Děti ve věku 7-18 let platí nižší vstupné a děti do 7 let mají vstup zdarma. Slevu mají také studenti a mohou ji získat skupiny 15 a více osob (ať už se jedná o dospělé, studenty nebo děti).   

Dále je možné si zakoupit dvoudenní vstupenku do parku, se kterou můžete něco ušetřit.

Za příplatek je rovněž možné si pro skupinu min. 15 lidí rezervovat 4hodinovou komentovanou prohlídku (kromě chorvatštiny také v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině a italštině).

Do parku vedou dva vstupy: nápadně označený Vstup 1 pro dolní jezera a Vstup 2 pro horní jezera.  Vstup 2, a tím také část parku, bývá běžně v zimě uzavřený (listopad-duben). Kompletní podrobnosti a ceny vstupného naleznete na stránkách NP Plitvická jezera – Otvírací doba a ceny.   

Pokud budete do NP cestovat autem, parkování naleznete u obou vstupů; platí se 7 KN/hod za auto

Nejlepší doba k návštěvě  

Plitvická jezera nejsou pouze letní destinace. Jsou úžasným místem k návštěvě v kterékoli roční době, protože v různých obdobích má park různé odstíny, ať už se jedná o bujnou zeleň na jaře a v létě, syté barvy na podzim nebo kouzelné zasněžené výjevy v zimě. Návštěva parku se vyplatí, i když zrovna prší, protože voda mu dodává dramatický efekt, např. někdy Vám bublá pod nohama, zatímco procházíte po dřevěných chodnících.

Pochopitelně může být v létě v parku velmi rušno a stezky mohou být poměrně zalidněné. Ideální je proto návštěva na jaře nebo a konci léta, kdy je počasí ještě hezké, park je otevřený poměrně dlouho, ale bývá zde méně lidí.   

Pamatujte na to, že Vstup 2 (pro dolní jezera) bývá v zimě uzavřený; spoustu zajímavého však naleznete také od Vstupu 1.

Ubytování

Je možné se ubytovat přímo vedle parku v některém ze tří hotelů (které stojí blízko sebe u Vstupu 2) nebo v jeho kempu Camp Korana (který nabízí bungalovy a místa pro 500 kempovacích jednotek) – ten je vzdálen asi 7 km od Vstupu 1. Další kemp Camp Borje leží 15 km od Vstupu 2. Kromě toho je zde Hotel Grabovac, který je vzdálen 12 km severně od parku.   

Dále je v okolí k dispozici velký výběr soukromého ubytování (pokoje, apartmány v penzionech apod.). Některé z nich se nachází velmi blízko vstupů do parku, řadu možností naleznete v městech a vesnicích (jako je Slunj) při cestě do parku. Pokud nebudete mít vlastní auto, vyberte si ubytování v blízkosti parku – anebo si s majiteli ubytovacího zařízení domluvte dopravu.