Jak se dostat k Plitvickým jezerům

Zde se dozvíte, jak se nejlépe dostat k Plitvickým jezerům z jiných částí Chorvatska, např. ze Záhřebu, Zadaru, Splitu i z vzdálenějších míst. V blízkosti Plitvických jezer není žádné letiště, ale protože se většinou lidé vydávají k jezerům v rámci své dovolené v Chorvatsku, počítají s tím, že bude potřeba trochu cestovat, aby mohli na vlastní oči spatřit krásy tohoto nádherného parku.

Ze Záhřebu

Letiště v Záhřebu je dobrá možnost pro ty, kdo se vydají letecky k Plitvickým jezerům: jsou od něj vzdálena asi 140 km. Z letiště jeďte autobusem (čekají u budovy terminálu) na hlavní autobusové nádraží v Záhřebu. Odtud můžete cestovat některým z řady autobusových spojů k Plitvickým jezerům; cesta trvá asi 2 hodiny 20 minut. Jízdenky si můžete zakoupit na stránkách nádraží.

Vzhledem k trvání cesty a načasování autobusů je dobře možné zvládnout veřejnou dopravou jednodenní výlet ze Záhřebu k jezerům.

Ze Zadaru

Letiště v Zadaru je technicky nejbližší letiště (vzdálenost činí asi 130 km). Stále více aerolinií dnes létá do Zadaru, takže je to jedna z možností, odkud se můžete vydat k Plitvickým jezerům. Pokud tedy přiletíte do Zadaru, jeďte autobusem na autobusové nádraží v Zadaru, a odtud dalším autobusem k Plitvickým jezerům; cesta trvá si 2 hodiny.

Díky načasování autobusů je dobře možné zvládnout jednodenní cestu k jezerům a zpátky. Kvůli jednoduchosti si můžete před cestou zakoupit zpáteční jízdenku na nádraží v Zadaru.

Ze Splitu

V letních měsících, především v červenci a v srpnu, je možné podniknout cestu autobusem ze Splitu. Znamená to však poměrně dlouhé cestování v jednom dni (celkem asi 7-8 hodiny). Ideální proto je strávit min. jednu noc v oblasti Plitvických jezer, a pak se teprve vrátit do Splitu. Odjezdy zjistíte na stránkách autobusového nádraží ve Splitu.

V mnoha ohledech může být lepší využít pohodlí organizovaného zájezdu (které také mají o něco málo kratší dobu cesty a lepší časy odjezdu). CK Sunspot Tours nabízí výlety pro malé skupiny nebo soukromé výlety ze Splitu, Omiše a Makarsky.

Také si můžete udělat zastávku u Plitvických jezer, když budete cestovat např. ze Záhřebu do Splitu (nebo naopak). Kvůli jednoduchosti může být lepší cestovat po trase Záhřeb – Plitvická jezera – Zadar – Split.

Z Dubrovníku

Nejsou k dispozici žádné přímé spoje z Dubrovníku k Plitvickým jezerům – je to prostě příliš velká vzdálenost (asi 450 km). Pokud však budete cestovat právě z Dubrovníku, můžete se vydat některým autobusovým spojem z Dubrovníku do Splitu a odtud dalším k jezerům; i tak to ale bude dlouhá cesta.

Z Rijeky

Přestože se letiště v Rijece nachází poměrně blízko Plitvických jezer, není dobré sem cestovat, protože odtud nefungují přímé spoje do národního parku.

Pokud si však tuto možnost zvolíte, dopravte se z letiště na autobusové nádraží v Rijece, odkud budete nejspíš muset jet autobusem do města Karlovac (cesta trvá 1,5–2 hodiny), a pak dalším k Plitvickým jezerům (doba cesty je 1 hodina 20/30 minut). Můžete se informovat na stránkách autobusového nádraží v Záhřebu, kde naleznete jízdní řády pro oba úseky cesty. Pamatujte však na to, že takto cestovat může být ošemetné.

Při cestování z Istrie je proto mnohem jednodušší se připojit k organizovanému výletu.

Doba cesty autobusem

Zde je stručný přehled trvání cesty z různých míst v Chorvatsku k Plitvickým jezerům, abyste si mohli udělat představu:

  •         ze Záhřebu – 2 hodiny 20 minut
  •         ze Zadaru – 2 hodiny
  •         ze Splitu 3,5 – 5,5 hodin
  •         z Varaždínu – 4 hodiny 20 minut (jeden autobus denně)

Pokud budete cestovat z jiného místa v Chorvatsku, jeďte autobusem do některého z výše uvedených měst a zde pak přestupte na další autobus. Autobusy mířící do národního parku by měly zastavovat u Vstupu 1 i Vstupu 2 – to si ověřte u řidiče. Není však pravděpodobné, že byste byli jediní cestující, kteří zde budou vystupovat.

Jednodenní výlety

Také si můžete rezervovat místo v organizovaném výletu k Plitvickým jezerům, které sem míří z celé řady dalších měst a letovisek v Chorvatsku. U místní cestovní agentury se informujte na podrobnosti (nabídky výletů k Plitvickým jezerům uvidíte všude). Jednodenní výlet obvykle zabere celý den, což je trochu únavné, ale vyplatí se, pokud nebudete mít v plánu cestu do této části země.

Budete-li cestovat ze Zadaru nebo Záhřebu, je nejlepší se držet veřejné dopravy. Výlety z těchto měst je možné dobře zvládnout za jediný den, při prohlídce parku můžete postupovat vlastním tempem a celý okružní výlet také vyjde podstatně levněji.

Odjezd od Plitvických jezer

Park Plitvická jezera a okolní oblast nemá řádný autobusový terminál, ale jen zastávky s dřevěnými přístřešky u obou vstupů, kde můžete na autobus počkat. V nich by měly být jízdní řády; pokud budete na pochybách, podívejte se u vstupů do parku, kde budou jízdní řády zveřejněny určitě. Pokud nebudete mít zpáteční jízdenku (jízdenku na přípoj) zakoupenou předem např. na nádraží v Zadaru či Záhřebu, můžete si ji koupit až u řidiče v autobusu.