Ekologie a příroda v Chorvatsku

Zde se dozvíte o skupinách, asociacích a oblastech (včetně národních a přírodních parků), pokud se zajímáte o ekologii a přírodu v Chorvatsku.

Dolphin Dream Society

Dolphin Dream Society je nezisková organizace, která podporuje ekologické povědomí, ochranu životního prostředí a ekologicky udržitelný rozvoj Jaderského moře, pobřeží a ostrovů. Vytváří moduly a programy, seznamuje s nimi veřejnost, a vede za tímto účelem kampaně. Členy společnosti se mohou stát Chorvaté i zahraniční občané; podrobnosti naleznete na jejích stránkách.   

Ekologie v Chorvatsku  

Národní ekologická síť Cro-Nen podniká projekt na ochranu divoce žijícího ptactva a přírodního prostředí místní flóry a fauny.

Národní parky v Chorvatsku  

Většinu přírody a volně žijících živočišných druhů Chorvatska můžete pozorovat v některém z osmi národních parků v zemi. K nim patří souostroví Brijuni, Kornatské ostrovy, Krka, ostrov Mljet a Plitvická jezera. Parky také ukrývají úžasnou spoustu geologických a přírodních jevů a jsou domovem různých druhů zvířat.   

Do těchto národních parků můžete podniknout výlet samostatně nebo se připojit k organizovaným skupinám. Když na místě, budete mít na výběr z řady aktivit, což platí především pro některé ostrovní přírodní parky: jedná se o plavání, potápění, pěší turistiku, cyklistiku apod.. Ve většině případů je možné se v parcích také ubytovat (nebo alespoň v těsné blízkosti); více o možnostech ubytování se dozvíte na stránkách parků.

Národní parky:

  • Brijuni – souostroví
  • Kornatské ostrovy  
  • NP Paklenica
  • NP Krka
  • Mljet – ostrov  
  • NP Plitvická jezera

Gorski Kotar

Gorski Kotar je pohoří a přírodní rezervace nedaleko města Rijeka, které pokrývá plochu asi 2000 km² a v jeho lesích žijí vlci, rysi, divoká prasata a medvědi hnědí. V oblasti se také nachází několik měst a vesnic, které stojí za návštěvu; patří k nim např. sídla Delnice a Ravna Gora.

Cres: supi bělohlaví

Celé kolonie eurasijských supů bělohlavých žijí nedaleko vesnice Beli na severu ostrova Cres. Ochranu těchto ptáků si bere na starost ekologické centrum Eko Centar Caput Insulae, jehož cílem je rovněž ochrana přírodního dědictví ostrova.   

Možnosti při návštěvě ostrovů Cres a Lošinj

Poznejte krásu a dědictví ostrovů Cres a Lošinj. Opusťte stres moderního života a vydejte se na pěší a cyklistické túry, za lezením po skalách i mnoha dalšími aktivitami. Naleznete zde profesionální průvodce a aktivní dovolenou odlišného druhu, spolu s ubytováním v moderních apartmánech.