Istrie v kostce

Istrie (chorvatsky „Istra“) je velký trojúhelníkovitý poloostrov mířící směrem dolů do severního Jadranu a představuje turisticky nejrozvinutější oblast Chorvatska. V posledních desetiletích její blízkost západní Evropě zajistila každoroční příliv „balíčkových“ turistů toužících po slunci. Do obrovských letovisek na pobřeží míří Italové, Němci, Rakušané, Češi, a také zřejmě celé Slovinsko.

Istria

Istrijské pláže, často kamenité a vybetonované, aby turisté získali rovnou plochu na ležení, postrádá kouzlo odlehlých zátok, jaké naleznete na dalmatských ostrovech jižněji odtud, přesto však hotelové komplexy a rozsáhlé kempy příliš neubraly ze zásadního kouzla istrijského pobřeží; naleznete zde kompaktní města s úzkými uličkami a domy seskupenými kolem kostelů se špičatou zvonicí.

Oproti tomu vnitrozemí Istrie je oblast vzácné a odzbrojující krásy, a charakterizují ho středověká sídla na kopcích a kamenné vesnice.   

istria 1

Kulturní dědictví Istrie představuje komplexní záležitost. V minulosti žili ve městech Italové, zatímco na venkově Chorvaté. I přes vyhnání části Italů po II. světové válce zde žije značná italská komunita a italština je v podstatě druhým jazykem poloostrova.   

Přístavní město Pula s  amfiteátrem a dalšími římskými památkami leží na jižním výběžku poloostrova a je největším městem Istrie, kde se vyplatí strávit pár dní; mnohá z nejzajímavějších míst na Istrii jsou vzdálená pouze kousek cesty autobusem odtud. Na západní straně istrijského poloostrova leží příjemná města-letoviska Rovinj a Novigrad s náměstími dlážděnými kameny, domy opatřenými okenicemi a prádlem pověšeným ve vedlejších uličkách. Zhruba v polovině cesty mezi nimi se nachází město Poreč, které je spíše cílem pro „balíčkovou turistiku“, avšak nabízí kouzlo Středozemí, pokud ho navštívíte mimo sezónu.

porec_1

Zato vnitrozemí Istrie se velmi liší: historická města na kopcích, jako je Motovun, Grožnjan, Oprtalj a Hum, působí jako zbytky z jiné země a jsou to poloopuštěné vyvýšeniny z prastarých kamenů tyčící se vysoko nad svěže zelenými pastvinami a lesy.