Národní park Krka

Národní park Krka se nachází asi 10 km od města Šibeniku směrem do vnitrozemí. Pojmenován byl podle řeky Krka, má rozlohu něco přes 142 km² a zabírá 2/3 toku řeky. K jeho hlavním atrakcím patří nádherné vodopády včetně známých vodopádů Skradinski Buk, které patří k nejznámějším místům v chorvatském vnitrozemí.

Jak se tam dostat

Díky blízkosti pobřeží tvoří většinu návštěvníků NP Krka lidé, kteří míří k moři nebo od něj. Pokud budete mít v plánu si udělat první zastávku v Chorvatsku právě v NP Krka, anebo pokud se sem budete chtít dostat snadno, nejbližší letiště se nachází ve Splitu. Odtud je potřeba se dopravit na autobusové nádraží ve Splitu, a pak cestovat některým z autobusových spojů do Šibeniku (cesta trvá asi 1 hodinu 40 minut).

Ze Šibeniku se můžete vydat autobusem do Skradinu, města ležícího hned vedle národního parku. Ve Skradinu se můžete připojit k některému trajektovému výletu do parku. Pokud budete cestovat z jiného místa v Chorvatsku, také zamiřte nejprve do Šibeniku a pak cestujte do Skradinu u NP Krka. Také se můžete zúčastnit organizovaného výletu do NP Krka, jaké sem míří z mnoha měst v Dalmácii; bližší informace získáte u místní cestovní kanceláře. Pokud se sem vydáte z oblasti kolem Splitu, Omiše či Makarsky, můžete si rezervovat výlet v malé skupině nebo soukromý výlet od CK Sunspot Tours.

Prvky

V parku se nachází široká škála flóry a fauny: bylo zde napočítáno více jak 800 rostlinných druhů. Většina živočichů žije v řece Krka a v jejím okolí, které je domovem řady obojživelníků a plazů. Dále zde můžete spatřit mnoho druhů ptáků (přes 200) a možná i některý z 18 druhů netopýrů, které park obývají.   

Co dělat a na co se podívat

Vodopády Skradinski Buk jsou tvořeny soustavou 17 menších vodopádů, kdy rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším činí více jak 45 m.

Ostrůvek Visovac na řece Krka osídlili františkánští mniši v roce 1445, kdy zde postavili klášter (později zbořený a znovu postavený v 18. století), a pak kostel v roce 1576. V klášteře se nachází řada dobře zachovalých artefaktů a knihovna.   

Roški Slap (slap=chorvatsky vodopád) je další známou atrakcí v NP Krka; je to soustava 12 vodopádů o šířce 450 m, kdy největší má výšku něco přes 22 m a šířku 60 m.

Nepochybně nejlepší způsob, jak prohlédnout atrakce parku, je při výletu lodí; řada z nich sem míří z města Skradinu. Při něm si nejen budete moct prohlédnout krásy parku zblízka a poklidným tempem, ale také mívají možnost zastavení a procházky po pěších stezkách kolem vody, dále prezentace, diskuze apod.. Nejlepší (podle slov mnohých) přitom je, že – na rozdíl od NP Plitvická jezera – si na některých místech v NP Krka můžete i zaplavat!

Ubytování

Pokud se budete chtít ubytovat v blízkosti národního parku, pak nejlepší možnosti nabízí město Skradin. Nachází se zde Hotel Skradinski Buk a také pár možností soukromého ubytování. Bližší informace zjistíte u Turistické kanceláře ve Skradinu.