Nejznámější symboly Chorvatska

Přestože má Chorvatsko bohatou historii, lidé někdy tápou ohledně toho, co je typicky chorvatské nebo čím se Chorvatsko proslavilo. Zde Vám představujeme pár věcí, které je možné považovat za symboly Chorvatska (kromě moře, samozřejmě).  

Chorvatský národní kroj

Národní kroje v Chorvatsku se (podobně jako na Moravě) liší region od regionu, většinou jsou však jejich součástí u žen dlouhé barevně vyšívané šaty, obvykle červené nebo bílé, a u mužů bílá košile, vyšívaná vesta nebo kabát a kalhoty. Ženy i muži nosí podkolenky a obuv typu střevíců, anebo vysoké boty v severních chladnějších částech země. Ženy si většinou vlasy splétají do copů a na hlavě nosí šátek.

Perníkové srdce (Licitarsko srce)

Známý symbol Chorvatska, především Záhřebu (kde je také součástí turistického loga města) a severu země, mívá červenou barvu a bývá ozdoben různobarevnými polevami, kouskem zrcátka a často i krátkou zprávou.  Tradičně perníková srdce sloužila jako dárek pro milovanou osobu, dnes však spíše představují oblíbený suvenýr (takže se nejedí), který může mít různou velikost. Llicitarsko srce se podobá perníkovým (Lebkuchen) srdcím známým z Německa, Rakousku nebo z ČR, avšak červená barva a zdobení je původní chorvatské.

Více o chorvatských perníkových srdcích se můžete dozvědět na stránkách Licitar: http://www.licitar.hr.

Obří velikonoční vejce

Město Koprivnica v severovýchodním Chorvatsku nedaleko hranice s Maďarskem vystavuje v době před Velikonoci přehlídku obřích velikonočních vajec vysokých 3 m. Ta každoročně ručně malují místní lidé v naivistickém stylu, který je v oblasti oblíbený. Některá z nich se vystavují také jinde v Chorvatsku a někdy i za jeho hranicemi.  

Kravata

V mnoha směrech je kravata jedním z mezinárodních symbolů Chorvatska, jak ostatně napovídá i její název (slovo „kravata“ je odvozeno od chorvatského „Hrvat“). Kravata je typ vázanky, který nosí převážně muži a má v původ ve 30. letech 17. století ve Francii, kde působili chorvatští žoldnéři podporující krále Ludvíka XIII.. Chorvatští vojáci nosili nezvyklé vázanky, které zaujaly Pařížany milující módu – a tak vznikla kravata. Dokonce se zde 18. října slaví Den kravat.  

Mečový tanec moreška

Mečový tanec moreška se odehrává na ostrově Korčula a vypráví příběh o souboji dvou králů (bílého krále, který je oblečen v červené, a černého krále) o princeznu. Tanec se na Korčulu dostal v 16. století a původ prý má ve Španělsku ve 12. století, kdy byl protestem proti Maurům. Od té doby se tanec předváděl v různých zemích ve Středomoří, dnes se však uchovává už jen na Korčule.

Maraschino

Maraschino je ušlechtilý alkoholický nápoj ochucený višněmi maraska, které se pěstují v Dalmácii, především v oblasti Zadaru. Nápoj vznikl v 16. století v dominikánském klášteře v Zadaru, jako „maraschino“ se proslavil v 18. století a v 19. století byl módním nápojem mezi evropskou šlechtou. Sladký likér je možné pít samotný po jídle, ale také ho lze použít do míchaných drinků. Obvykle mívá obsah alkoholu kolem 32 %. Jedním z nejznámějších výrobců maraschina v Chorvatsku je společnost Maraska ze Zadaru.

Rakija

Kromě likéru maraschino v Chorvatsku naleznete řadu dalších ovocných pálenek (rakija je všeobecný název pro ovocnou kořalku). Asi nejznámější je slivovice (šljivovica), která je rozšířená také v dalších východoevropských a středoevropských zemích. K dalším patří kruškovaca vyráběná z hrušek, lozovača/loziča z hroznů a travarica připravovaná z bylin a oblíbená v Dalmácii. Přestože se všechny vyrábějí masově, není nic neobvyklého, že si pálenky Chorvaté destilují doma; možná proto někdy bývají velmi silné. Pokud tedy budete bydlet v soukromém zařízení, nebo často navštěvovat místní malou restauraci, a hostitel Vám nabídne skleničku rakije, určitě neodmítejte… Ale také pamatujte na to, že je velmi silná.  

Psi dalmatinové

Možná jste si už říkali, jaká je souvislost mezi psím plemenem dalmatinů a Dalmácií v Chorvatsku – opravdu tu je. Přestože se občas objevují spory o skutečném původu těchto psů, vládne všeobecná shoda (podpořená záznamy), že plemeno skutečně pochází z Chorvatska.   

Vegeta

Starý vtip říká zhruba to, že jste Chorvat tehdy, pokud „všechna jídla, která připravovali Vaši rodiče, obsahovaly jednu klíčovou ingredienci – vegetu“. Tu vyrábí potravinářská společnost Podravka ve městě Koprivnica, obsahuje směs koření a zeleniny, takže je velmi univerzální a můžete ji použít do celé řady jídel.  

Paški sir – sýr z ostrova Pag

Paški sir je známý sýr z ostrova Pag, který se vyrábí z ovčího mléka, čímž získává svoji typickou chuť. Patří přitom k nejznámějším potravinám pocházejícím z Chorvatska. Dnes ho můžete sehnat už i mimo Chorvatsko (v „lepších“ obchodech se sýry v Evropě). Také každoročně pořádaná soutěž s udílením Světových cen v oblasti sýra (World Cheese Awards) už dříve ocenila kvalitu sýra z Pagu: v roce 2011 jejich výrobce Sirana Gligora získal zlatou a stříbrnou medaili za Paški sir a zlatou medaili za Žigljen (tvrdý sýr vyráběný ze směsi kravského, ovčího a kozího mléka). Také Paška sirana, další výrobce z ostrova, získal v této soutěži čtyři stříbrné medaile za své sýry.