Brela a pohoří Biokovo

Brela je první město na Makarské riviéře, kde kterému se dostanete, když budete cestovat ze Splitu podél pobřeží dolů. Jedná se o pěkné město, které nabízí dlouhé úseky oblázkových pláží a spoustu borovic a je mnohem tišší než Makarska. Proto je oblíbeným rekreačním letoviskem především pro rodinné dovolené a pro ty, kdo hledají poklidné útočiště.

Jak se dostat do Brely

Nejbližší letiště se nachází ve Splitu. Nejlepší způsob cestování ze Splitu (za předpokladu, že nemáte zajištěnou jinou dopravu nebo jste si nepronajali auto) je jet autobusem z letiště na autobusové nádraží ve Splitu a odtud pokračovat dalším do Brely. Doba cesty z autobusového nádraží ve Splitu je 55 minut.

Pamětihodnosti v Brele

Brela není místem, které by mohlo nabídnout řadu pamětihodností, i zde však najdete pár zajímavých míst. Paří k nim Kostel Panny Marie Karmelské, který byl postaven v roce 1730.

Přírodní atrakce Kamen Brela je malý skalnatý ostrůvek hned u pobřeží, který bývá považován za symbol města.

Pohoří Biokovo

Hora Sveti Jure („Svatý Jiří“), která je součástí pohoří Biokovo, je nejvyšší horou Dalmácie a druhou nejvyšší v Chorvatsku: na nejvyšším místě se zvedá do výšky 1762 m.

Pokud budete mít v plánu navštívit horu Sveti Jure, je možné si udělat základnu v v některém z pobřežních městeček na Makarské riviéře, ačkoli samotná Makarska je samozřejmě nejlepší.

Na co se podívat a co dělat v pohoří Biokovo

Část pohoří, která je nejvhodnější k návštěvě (a která k tomu byla vyhrazena), je Přírodní park Biokovo. Park je přístupný od začátku dubna do poloviny listopadu a v létě má delší otvírací dobu.  

Pohoří je vhodné pro pěší túry i procházky; vrchol Vosac (1422 m) se nachází jen necelé 3 km (po dobře značené trase) od centra města Makarska. Z Vosacu trvá asi 2 hodiny chůze po další dobře značené stezce, než se dostanete na Sveti Jure, nejvyšší vrchol s nadm. výškou 1762 m. Pohoří Biokovo nabízí úžasné výhledy na chorvatské pobřeží a ostrovy kolem: za jasných dnů můžete zahlédnout také kus Bosny a Itálie (přes Jadran).

K dispozici jsou také organizované pěší túry (různých úrovní obtížnosti) na horu Sveti Jure a do pohoří Biokovo pro ty, kdo se chtějí připojit ke skupině s profesionálním průvodcem. Přírodní park Biokovo můžete rovněž navštívit s organizovaným výletem, což je asi méně namáhavé.   

Ve vesnici Kotisina se nachází Botanická zahrada, která nabízí pestrou vegetaci. Všeobecně se v pohoří vyskytuje hojnost lučních květin a rostlin a pochází odtud známý druh kakostu nazývaný Biokovo. Co se týče zvířat, v pohoří žije řada koz. Kromě toho je pohoří známé také svými jeskyněmi.

Doprava

Protože se pohoří Biokovo nachází hned za Makarskou, nejjednodušší je nejprve přijet autobusem do města Makarska (ať už budete cestovat z kteréhokoli směru). Do přírodního parku se můžete dostat také autem nebo na jízdním kole.

Další letoviska na Makarské riviéře:

K dalším větším turistickým letoviskům na Makarské riviéře patří Baška Voda, Tučepi, Podgora nebo Gradac.