Prohlédněte si pozoruhodný římský amfiteátr v Pule starý 1900 let. Navštivte Poreč a Rovinj, dvě oblíbená chorvatská přímořská letoviska se zvonicemi, lodžiemi a reliéfy v benátském stylu. Seznamte se s bohatou historií Istrie v podobě jejích pevností na kopcích, raně křesťanských kostelů, byzantských mozaik a barokních paláců. Také ochutnejte dvě místní speciality: bílé a černé lanýže (kterým je věnována celá řada festivalů) a víno: svěží ovocné bílé Istarska Malvazija a lehké a harmonické červené Teran.
Už samotné jméno Istrie má v sobě něco poetického, ve skutečnosti je však odvozeno od ilyrského národa, který oblast obýval ještě před Římany, už ve 3. stol.př.n.l.. Byli to Histriové, jejichž hlavní architektonický odkaz tvořila řada pevností na kopcích. V severním rohu Chorvatska u hranice se Slovinskem visí trojúhelníkovitý Istrijský poloostrov jako vinný hrozen, a vzhledem k jeho silné vinařské tradici jeho tvar podle některých lidí není náhoda…
Velká část historie Evropy po více jak tisíc let procházela Istrií, přinejmenším historie spojená se třemi významnými civilizacemi: římskou, germánskou a slovanskou. Staletí benátské nadvlády a po nich roky italské okupace mezi světovými válkami zde zanechaly značnou italskou menšinu a italský vliv je patrný také v architektuře, kuchyni i v místním nářečí. Dokonce i vliv betonové architektury komunistického období zde byl minimální oproti celkovému smyslu pro mnohem hlubší minulost, kterou tady připomíná bohatá směsice architektonických stylů: od římských ruin po románské baziliky, od úžasně zachovalých středověkých měst, věží a městských hradeb až po barokní paláce a rakousko-uherská opevnění.
Nejvýznamnější město a přístav v oblasti je Pula ležící na špičce poloostrova, známá především díky svému skvěle zachovalému římskému amfiteátru, fóru a Triumfálnímu oblouku Sergijevců. Nedaleko odtud se nachází krásné rozvinuté ostrovní útočiště Národní park Brijuni, kam se můžete vydat při jednodenním výletě. Města podél západního pobřeží mají nezaměnitelnou benátskou podobu, kterou jim dalo více jak 500 let benátské okupace oblasti (1238–1797). Oblíbená chorvatská letoviska Poreč a Rovinj mají ladné zvonice (campanili), lodžie (loggia) a reliéfy okřídleného lva svatého Marka, patrona Benátek. Vlivy „balíčkové“ turistiky však dlouho (v různém stupni) omezovaly okrajové části různých měst, což se týká především Poreče.
Město Rovinj, které v hlavní sezóně neméně překypuje turisty, si uchovává více ze své historické krásy než většina ostatních měst na Jadranu. Nezapomenutelný také bývá výlet do romantických městeček Motovun a Grožnjan postavených na kopci, ať už je to krátká zajížďka od moře v teplých měsících nebo o významnější cesta na podzim. Vnitrozemí je obzvlášť bohaté na lanýže a houby a od poloviny září do konce října je těmto místním lahůdkám věnována řada gastronomických festivalů.
Proč se vydat na Istrii:
- projděte se římským okrskem v Pule, kde spatříte jeden z největších a nejlépe zachovalých římských amfiteátrů na světě (přesněji 6. největší)
- dejte si večeři v Rovinji v některé z elegantních nábřežních restaurací (k nejlepším podnikům patří Monte)
- neměli byste si nechat ujít prohlídku starých měst Grožnjan a Motovun v kopcovitém vnitrozemí, kde jakoby se zastavil čas; dopřejete si ochutnávku vína nebo olivového oleje ve vinařstvích Kabola, Cuj nebo Chiavalon
- prohlédněte si úžasné byzantské mozaiky z 6. stol. v Bazilice sv. Eufrazia v Poreči; je to jeden z nejlépe zachovalých raně křesťanských kostelů v Evropě
- tak jako v Itálii, dobrou zmrzlinu v nespočtu příchutí tu seženete všude; můžete si např. dát kornout a vydat se na podvečerní procházku (passeggiata) po náměstí, tak jako to dělají místní