Kornatské ostrovy

Souostroví je tvořeno 140 ostrovy zabírajícími plochu asi 300 km², kdy většina spadá pod národní park. Díky jejich přírodní přírodní kráse, spoustě zátok a křišťálově čistému moři není divu proč.

Spisovatel G. B. Shaw se kdysi do ostrovů zamiloval a napsal: „V poslední den stvoření zatoužil Bůh své dílo korunovat, a proto stvořil ze svých slz, hvězd a dechu Kornatské ostrovy.“

Ostrovy nemají trvalé obyvatelstvo a většina oblasti patří lidem z ostrova Murter, kteří starají o zdejší olivové háje, vinice a ovocné sady. Postavili si tu chaty, ve kterých bydlí během zemědělské sezóny. Nejlepší je navštívit ostrovy při jednodenním výletu ze Zadaru, Šibeniku nebo ze Splitu. V některých chatách je možné se ubytovat a prožít dovolenou ve stylu Robinsona Crusoe: v obydlí bez elektřiny a tekoucí vody, což znamená dokonalý „únik z civilizace“. Dopraví Vás sem člun z ostrova Murter a za týden opět odveze.

Jak se dostat na Kornatské ostrovy

Navštívit souostroví můžete s organizovaným výletem – více informací naleznete na stránkách NP Kornati. Ubytování Vám může zorganizovat Agency Lori.