Internet a televize v Chorvatsku

Internet

Internet je dnes v Chorvatsku dobře dostupný a rozšířený a širokopásmové připojení je běžné poměrně rychlé. Internetové kavárny sice ztrácejí na oblibě, protože je dnes mnohem rozšířenější wi-fi připojení, ale stále zde naleznete pár internetových kaváren – anebo jen PC v rohu u baru v některých podnicích.   

Wi-Fi připrojení

Pokrytí wi-fi v Chorvatsku se stále zlepšuje a dnes nejspíš najdete aspoň jednu ze wi-fi sítí, ať už budete kdekoli. V některých městech, nebo částech velkých měst, dokonce zřizují místa (hotspot) s bezplatným přípojením. Stále více ubytovacích zařízení (především soukromých) si uvědomuje poptávku po wi-fi a mnohá z nich tyto služby (ať už bezplatně nebo za poplatek) svým hostům nabízejí. Kromě toho naleznete wi-fi na dalších typických místech, jako jsou bary, kavárny apod., ačkoli se mnohdy jedná o zabezpečené sítě, u kterých si musíte vyžádat heslo. To samozřejmě můžete udělat, ačkoli asi bude lepší, když požádáte obsluhu, aby Vám je napsala.

V současnosti mnoho lidí cestuje se smartphonem, tabletem apod. zařízením, takže snadno mohou hledat přístupné sítě wi-fi a připojit se k nim, kde právě jsou. Pokud hodně cestujete, můžete kontaktovat Vašeho poskytovatele mobilní sítě doma a zjistit si, jaké má ceny za stahování dat v Chorvatsku.

Pamatujte na to, že Chorvatsko vstoupilo 1. července 2013 do EU, což znamená, že poplatky za roaming dat pro občany EU výrazně poklesly. Za umírněné používání internetu byste tedy měli zaplatit jen pár euro na den.   

Pokud budete na svém mobilní zařízení (smartphone či tablet) nadměrně používat/stahovat data, je možné si zakoupit chorvatskou datovou SIM kartu, abyste snížili náklady. Jednou ze společností, která je poskytuje, je BonBon: podívejte se na jejich stránky a sekci o předplacených SIM kartách (PrePaid Sim Card), kde se dozvíte další podrobnosti včetně toho, kde kartu můžete koupit.

Jako na mnoha jiných místech ve světě i v Chorvatsku najdete mnoho prodejen mobilních operátorů. Bez obav navštivte některou z nich a požádejte o radu ohledně koupě datové SIM karty (nebo jiné SIM karty); zaměstnanci by měli být schopní se s Vámi domluvit anglicky nebo německy.

Televize

Všeobecně platí, že programy v chorvatské televizi bývají průměrné, naleznete tu však také řadu zahraničních programů (které často bývají dobré nebo se dokonce jedná o kultovní klasiku), takže je obvykle alespoň něco, na co se dá dívat. Jinak zde často dávají nenáročné zábavní programy, které jsou v této části jižní Evropy oblíbené, a také spoustu sportovních programů.  

V posledních letech se v zemi velmi rozšířily reality show a podobné soutěže, takže zde můžete spatřit např. chorvatskou verzi Big Brother, Pop Idol nebo Dancing With The Stars. Velmi oblíbené jsou také romantické seriály z Latinské Ameriky (telenovely) a z Turecka.

Televizní kanály

K hlavním televizním kanálům v Chorvatsku patří státní kanály HRT. HRT1 a HRT2 (které vysílají 24 hodin denně a přinášejí směsici zábavy, dramatu, sportu, zpravodajství a dalšího), HRT 3 (dokumenty) a HRT4 (zpravodajství). Dále je zde Nova TV (obecné programy) a Doma TV (směs romantických seriálů, zábavy a reality show) plus RTL1 a RTL2 (obecné programy). V zemi také funguje řada místních televizních stanic.  Na těchto kanálech naleznete také spoustu zahraničních programů, které obvykle bývají s chorvatskými titulky (ne dabované), takže je můžete slyšet v originále (s výjimkou dětských programů, které jsou pochopitelně dabované.

Televize v ubytovacích zařízeních

Pokud budete ubytováni v hotelu, většina z nich má alespoň základní satelitní kanály, jako je CNN, BBC World atd.. Mnohá soukromá ubytovací zařízení také poskytují satelitní televizi, kde nejspíš budete mít tyto kanály spolu s řadou německých, rakouských a italských (pro hosty těchto národností).