Komunikace: pošta a telefony v Chorvatsku

Pošta

Poštu v Chorvatsku provozuje společnost Chorvatská pošta (Hrvatska Posta). Poštovní úřad naleznete skoro v každém městě i vesnici a poštovní služby v zemi mívají dobrou úroveň. Stránky Chorvatské pošty jsou poměrně detailní, takže si zde můžete najít ceny poštovného a dobu dodání také v dalších jazycích (anglicky, německy).   

Pokud budete chtít něco poslat, požádejte na poště o známku (marke) či známky (marke). Ty se prodávají také v mnoha novinových kioscích a trafikách po celé zemi. Opět stačí požádat prodávajícího o „marke (event. „postanske marke“), abyste si mohli koupit běžné známky, které slouží k posílání malých zásilek, jako jsou dopisy a pohlednice, do zahraničí. Často také stačí jen ukázat pohlednici a prodávající nejspíš pochopí, co chcete. V mnoha případech, když si budete kupovat pohlednice, Vám prodávající sám/a nabídne také známky.  

Poštovní schránky v Chorvatsku mají žlutou barvu a obvykle bývají připevněné na zdi (ne samostatně stojící), takže je těžko přehlédnete. Také můžete zajít a nejbližší poštu a tam zásilku poslat.

Zeptejte se ve Vašem ubytovacím zařízení (hotelu, ubytovně) na nejbližší schránku, pokud ji nebudete moc sami najít – někdy mohou jeho zaměstnanci odeslání zařídit za Vás.

Poštovní známky

Známky vydané v Chorvatsku bývají často zdobné a esteticky zajímavé; také se můžete podívat po speciální edici známek, které Chorvatská pošta často vydává, pokud se stojíte o něco hezčího, nebo třeba pokud známky sbíráte.   

Ke svému 20. výročí Chorvatská pošta přinesla poměrně odvážný a průkopnický nápad vydat známky opatřené QR kódem, které se naskenují jako potvrzení, že odeslaná zásilka byla dodána.

Telefony a mobilní připojení

Mobilní telefony jsou v Chorvatsku velmi rozšířené a oblíbené a často spatříte místní lidi s mobilem u ucha. Chorvatsky se mobil řekne mobitel.

Poplatky za používání mobilu v zemi

V Chorvatsku fungují tři mobilní sítě: T-Com, VIP a Tele2. Pokud si s sebou přivezete svůj mobil, zjistíte, že se automaticky připojí k některé z nich. Také můžete najít Tomato a BonBon, i když ty jsou ve vlastnictví některé z hlavních mobilních společností a nejedná se tedy o skutečně samostatné sítě.   

Pokud si myslíte, že budete svůj mobil dostatečně využívat a volat, ať už v rámci Chorvatska nebo psát zprávy a volat domů, je možné si koupit předplacenou SIM kartu. Na stránkách všech tří  chorvatských operátorů o SIM kartách naleznete bližší info, a kartu si pak můžete koupit v některých novinových kioscích a dalších obchodech.   

Tohle sice není případ nejmodernější mobilů a smartphonů, ale pokud byste měli o něco starší mobil, ujistěte se, že funguje na GSM frekvencích 900 nebo 1800 MHz, které se používají v Chorvatsku – to se však většinou turistů z Evropy netýká.

Také si před cestou ověřte u svého operátora, že máte povolený roaming. Při té příležitosti byste si také měli na smartphonu nechat vypnout přenos dat, abyste se pak nedivili při placení…

Nabíjení mobilních telefonů

Od července 2013, kdy je Chorvatsko členem EU, je používání vlastního mobilního telefonu (u turistů) na volání a psaní zpráv podstatně levnější, což platí především pro návštěvníky z jiných zemí EU. Přesto doporučujeme ověřit si u poskytovatele Vaší sítě doma, kolik Vás co bude stát při používání v Chorvatsku; možná Vám také poskytne také nějaký výhodný „cestovní balíček“ na další snížení nákladů.  

Veřejné telefony  

Pokud byste však chtěli telefonovat „postaru“, veřejné telefony nebo telefonní automaty naleznete téměř všude. Pro snadné používání si v novinovém kiosku můžete koupit telefonní kartu, které bývají k dispozici v různých hodnotách.