Plavby na pobřeží Chorvatska

Už dlouho je to všeobecně známé tajemství mezi evropskými turisty: díky 1770 km úžasného pevninského pobřeží a více 1 200 přilehlým ostrovům poznáte to nejlepší Chorvatska právě u moře. Při plánování cest pamatujte na to, že plavební sezóna v Chorvatsku obvykle probíhá od poloviny dubna do poloviny října.

Poznávací plavby

Chcete se dozvědět více o fascinující historii Chorvatska, abyste mohli si dát všechny ty krásné hrady a katedrály do historických souvislostí? Poznávací plavba je skvělý způsob a poskytne Vám informace pouze do takové hloubky, do jaké je chtějí zvídaví návštěvníci znát. V tomto směru se specializuje společnost Voyages to Antiquity, která umožňuje poznávání Chorvatska při několika jejích plavbách ve Středozemí, jako je např. z Benátek do Istanbulu nebo z Athén do Benátek.   

Plavba probíhá na palubě lodi Aegean Odyssey pro 378 cestujících, s výkladem (v angličtině) od známých odborníků, kteří Vám představí historickou scénu před každou zastávkou. K hlavním atrakcím Chorvatska patří starobylé město Zadar (o které měli zájem Římané, Byzantinci i Benátčané), ostrov Korčula (který je údajným rodištěm cestovatele Marca Pola) a kouzelné přístavní město Split, které vyrostlo kolem paláce císaře Diokleciána. Další kvalitní společnost poskytující poznávací plavby je Travel Dynamics International, jejíž menší lodi při poznávacích dobrodružstvích na Jadranu pojmou něco přes stovku cestujících.

Luxusní plavby

yacht-club

Pokud byste si to mohli dovolit, proč necestovat do Chorvatska stylově? Díky tomu, že 21. století přineslo posun směrem k méně formálnímu luxusnímu cestování, už luxusní plavba nemusí být nudná a formální záležitost. Fantastická SeaDream (s mottem „plavba jachtou, ne pouze vyhlídková plavba“) nabízí poznávání Jadranu při několika svých výletech po Středozemí. Prostředí na palubě působí elegantním dojmem, dvojice plavidel pro 110 osob je rozhodně luxusní, přesto nestrojená a relativně neformální.   

SeaDream v Chorvatsku obvykle zastavuje ve městech Dubrovník a Split, někdy také v malebném fotogenickém Rovinj nebo ostrově Korčula, historickém a velmi zeleném Hvaru nebo zeleném tichém Rabu. Tradičnější luxusní plavbu Vám poskytne Regent Seven Seas, která zastavuje v Chorvatsku během řady svých plaveb po Europě (s kajutami all-suite s balkonem, pro 700 cestujících), ale jen zřídka kotví v Dubrovníku.

Plavby na plachetnici

Clipper

Nic se nevyrovná romantice a vzrušení, když se vznášíte po hladině Jaderského moře poháněni pouze větrem. A nikdo nedovede plavby plachetnicemi lépe než Star Clippers, jejichž nádherná 5 – ti stěžňová loď Royal Clipper, největší plachetnice světa, má prostor po 227 cestujících.   

Toto majestátní plavidlo obvykle pohání pouze jejích 42 plachet a zastavuje v Dubrovníku, Rovinji a Hvaru. V menším měřítku je pak loď Panorama od Variety, 3stěžňová a s prostorem pro 49 osob, nabízející po celý týden plavby Adriatic Odyssey s důrazem na aktivity venku (například ráno si můžete zaplavat) se zastávkami v Dubrovníku a na Korčule.

Plavby velkou super-lodí

royal-caribbean

V Chorvatsku zastavují mnohé velké výletní lodě, avšak tito obři jsou příliš rozměrní, než aby mohli zakotvit jinde než v Dubrovníku nebo ve Splitu. Luxusní Celebrity zastavuje v obou městech při řadě svých plaveb po Středomoří s (více jak 120 000 tunovou) lodí Celebrity Silhouette pro 2 886 cestujících, která debutovala v roce 2011 a je dnes jednou z nepříjemnějších super-lodí, které brázdí moře. Skromnější a méně formální je Royal Caribbean, která zastavuje v Chorvatsku se svojí lodí Splendour of the Seas pro1 800 cestujících.  

Místní plavby

Katarina Line

Mezi chorvatským pobřežím a ostrovy pravidelně plují spousty malých lodí, které navíc díky svému menšímu profilu mohou kotvit v nádherných malých přístavech, kam se větší lodi vůbec nedostanou. Jedním z nejdůvěryhodnějších lodních dopravců je Katarina Line, který nabízí po celý týden plavby ze Splitu i z Dubrovníku (ale také specializované plavby pro určité skupiny, např. cyklisty, fotografy, nudisty) na palubě lodí pro 20-40 cestujících.   

Také velmi populární jsou chorvatské škunery, malé motorizované plachetnice pro 8-20 osob. Škunery jsou obvykle pronajímány (charter) po týdnu pro celou loď (prostřednictvím kanceláře, jako je Luxury Gulets Croatia), takže trasa jejich plavby je velmi flexibilní.  

Denní plavby

Pokud cestujte přes Chorvatsko po souši a nemáte příliš času navíc, denní plavba (nebo série navazujících plaveb) pro Vás může být ideálním řešením. K dispozici ve většině velkých přístavů v Chorvatsku (především v Dubrovníku a Splitu) jsou denně plavby do pobřežních měst nebo na ostrovy (např. na malebnou trojice ostrovů Elaphiti: Šipan, Lopud a Koločep). Obvykle stačí pouze přijít do přístavu před 9 hod. ráno, anebo si plavbu objednat předem prostřednictvím kanceláře, jako je např. Viator. Mnohé plavby zahrnují také chutný oběd připravený z právě nalovených ryb; obvykle se vracejí do přístavu před 18 hodinou.