Kontinentální Chorvatsko se setkává s Jaderským mořem na Istrii, srdcovitém poloostrově ležícím jižně od Terstu v Itálii. Zatímco bukolické vnitrozemí s vlnícími se kopci a s úrodnými pláněmi přitahuje umělecky orientované návštěvníky do starodávných vesnic, venkovských hotelů a restaurací na statcích, zelené členité pobřeží je nesmírně oblíbeným prostředím nabízejícím slunce a moře.
Když se vydáte směrem od pobřeží do vnitrozemí, zjistíte, že davy i hotelové komplexy se vytrácejí a vynořuje se čistá krajina se středověkými městy na kopcích, s borovicovými lesy, úrodnými údolími a s kopci porostlými vinicemi. Životní tempo se viditelně zpomalí, protože ho mnohem méně určují potřeby turistů a více požadavky na sklizeň hroznů, sběr lanýžů či chřestu a péči o olivové háje.
Statky otevírají svoje dveře návštěvníkům hledajícím autentické zážitky, venkovské taverny uprostřed ničeho podávají místní lahůdky a přední chorvatští vinaři nabízejí ochutnávky vína ve svých sklepech. Odlehlé vesnice na kopcích, které se dříve zdály být odsouzené k rozpadnutí, dnes přitahují kolonie umělců a řemeslníků, ale také bohaté cizince. Přestože mnozí přirovnávají tento kraj k Toskánsku a italský vliv zde nelze popřít, je to svět sám pro sebe, jedinečný, přitažlivý a komplexní.
Na průzkum oblasti budete potřebovat auto, protože autobusové a vlakové spojení je velmi řídké. Výhodou však je, že nikdy nebudete daleko od moře.
Svetvinčenat (Savičenta) je rozkošné městečko v severní Istrii. Založeno bylo benediktýny a jeho centrem je renesanční náměstí. Je to nádherné místo k procházkám a toulkám, s vysokými cypřiši, harmonicky rozmístěnými budovami a s atmosférou odlehlého místa; severní část náměstí zabírá hrad Grimani ze 13. století.
V samém srdci Istrie leží Pazin, který je znám především díky své Rokli, což je propast s hloubkou asi 100 m, kde řeka Pazinčica mizí v podzemních chodbách, a tam vytváří tři podzemní jezera. Tyto stinné hlubiny inspirovaly představy Julese Verna, ale také řadu chorvatských spisovatelů.
Jihovýchodně od Pazinu leží Gračišće, ospalé středověké město a atrakce Istrie, kterou však mnoho návštěvníků přehlíží. Obklopují ho vlnící se kopce a jeho sbírku starých budov můžete obejít během asi 30 minut; atmosféra je zde velmi příjemná a nebudete se plést mnoha lidem do cesty.
S lanýži je spojeno především město Buzet; nedaleké lesy na severu oblasti se mohou chlubit třemi druhy černých lanýžů a také velkými bílými lanýži, které patří ve světě k nejvíce ceněným (za 1 kg až 34 000 HRK). Největší chorvatský vývozce istrijských lanýžů je společnost Zigante Tartufi, jejíž podíl na celkovém exportním trhu Chorvatska je asi 90%. V roce 1999 majitel společnosti Giancarlo Zigante se svým psem Dianou nalezl největší lanýž světa, který vážil 1,31 kg a dostal se do Guinessovy knihy rekordů.
Kousek nalevo odtud se nachází kouzelné městečko Motovun, ležící na kopci vysokém 277 m v údolí řeky Mirna asi 25 km severovýchodně od Poreče. Ve 14. století se Benátčané rozhodli město opevnit a postavili zde dvě řady silných zdí. Uvnitř hradeb se nachází malebný shluk románských a gotických budov, ve kterých dnes sídlí několik ateliérů umělců. Na svazích vedoucích ke starému městu se vynořily nové budovy, těch si ale nejspíš ani nevšimnete, zvlášť pokud sem přijedete na filmový festival, který se zde koná každé léto.
Milovníci tajemného a ponurého by si neměli nechat ujít Vodnjan (italsky Dignano) ležící 10 km severně od Puly na jihu Istrie. V tomto ospalém městě ve strohém kostele leží „mumie“, které představují hlavní turistickou atrakci Vodnjanu. Jsou vysušené ostatky různých světců, jejichž těla se záhadně nerozpadla, a podle některých lidí mají kouzelnou moc.