Nejlepší místa pro pozorování západu slunce v Dubrovníku

Dubrovník s více jak 250 slunečnými dny ročně a s úžasnou polohou na Jadranu je přední destinací pro každého, kdo miluje západy slunce doprovázené meditativní hrou odstínů oranžové a růžové.   Malebné kamenné hradby středověkého Starého města a lesknoucí se moře s řadou ostrůvků jsou tím krásnější, když se koupou ve svůdné záři zapadajícího slunce.

Pohled z ptačí perspektivy z hory Srđ

Hora Srđ se tyčí do výše 418 m přímo nad Starým městem a představuje jasnou možnost, přičemž za jasných dní nabízí výhledy přes celý Jadran až k Itálii. Stačí 4 minuty jízdy lanovkou, krátká jízda autem nebo 45 minut svižné chůze po klikaté stezce a dostanete se na vrchol kopce. Když slunce začne zapadat, přejděte kolem napoleonské pevnosti na holou krasovou planinu, kde pohled na Elafitské ostrovy zalité růžovou září navždy změní Váš pohled na nekonečno. Pak si nad zářícími terakotovými střechami Starého města připijte skleničkou místního vína v restauraci Panorama, která se nachází u zastávky lanovky.

Nádherný výhled na Staré město z pláže sv. Jakuba  

Pláž obrácená západním směrem se může chlubit čelním výhledem na Staré město z její výhodné pozice pár kilometrů na východ od něj. Oblázky na pláži sv. Jakuba (Sveti Jakov) leží 163 schodů pod úrovní úrovní silnice, takže pokud si budete přát méně namáhavý a stylovější příchod, informujete se na dopravu člunem u provozovatelů v přístavu ve Starém městě. Pláž spolu se skromnou plážovou restaurací je skvělým místem, kde můžete strávit celý den opalováním zakončeným fantastickým pohledem na západ slunce.  

Pádlujte vstříc západu slunce  

Pokud hledáte aktivní způsob, jak si užít západu slunce v Dubrovníku, odpověď pro Vás má agentura Adventure Dalmatia. Jejich tříhodinové výlety na kajacích při západu slunce začínají v malé zátoce pod pevností Lovrijenac a vedou pod monumentálními hradbami směrem k tajemnému ostrovu Lokrum, se zastávkou na úžasné pláži Betina u pobřežního mola pro motorové lodě, kde si budete moct zašnorchlovat. Součástí výletu je občerstvení a sklenička místního vína na připití zapadajícímu slunci, což si po předchozí námaze jistě zasloužíte.  

Večerní procházka kolem městských hradeb

Přestože slavné středověké městské hradby Dubrovníku se před západem slunce obvykle zavírají (poslední vstup je v letní sezóně v 19,30 hod. a v zimě v 15 hod.), chytří návštěvníci přijdou ke konci dne, kdy hlavní nápor turistů opadne a polední žár je na ústupu. Vlaštovky naposledy před večerem vzlétnou a zakrouží nad hlavami, přičemž nad červenými střechami Starého města předvádějí hypnotickou souhru svého letu. Svoji procházku po hradbách dlouhou 2 km začněte proti směru hodinových ručiček od brány Ploče, abyste nejprve zvládli nejstrmější stoupání, a pak svoji cestu zakončíte nejlepšími výhledy na moře.

Sklenička spojená s koupelí v moři    

Součástí dobrodružství návštěvy dubrovnických buža barů (provizorních barů na pobřeží) je vůbec je nalézt. Když přejdete Boškovićovo nám., dorazíte k hradbám a musíte se rozhodnout, jestli zabočíte doleva podél hradeb směrem k luxusnějšímu podniku Bard, anebo raději k prostšímu Buža. V obou případech projdete nenápadným vchodem a vyjdete na ideálním místě pro večerní drink, které se nachází na skále přímo nad vlnami. Nezapomeňte si vzít s sebou plavky, pokud se budete chtít zchladit ve vlnách.  

Plavba na trojstěžňové plachetnici při západu slunce

Kdy jindy si můžete lépe připadat jako celebrita, než při plavbě vstříc západu slunci se skleničkou šampaňského v ruce? To je reálné na palubě lodi karaka, které hrála v TV seriálu Hra o trůny;  je to věrohodná replika obchodní lodi z 16. století. Součástí plavby dlouhé 2,5 hodiny je večeře ve formě bufetu podávaná za soumraku. Trasa plavby vede kolem ostrova Lokrum a skýtá skvělé výhledy na hradby, které při stmívání působí přízračně. Doba vyplutí z přístavu ve Starém městě se liší podle času západu slunce, který je potřeba si dobře ověřit při rezervaci plavby.

Stylové míchané drinky a široký výhled na moře

Bar Sunset Lounge („Západní salonek“) v hotelu Dubrovník Palace na jihozápadním výběžku poloostrova Lapad vysvětluje své jméno hned na první pohled. Obrovské široké okno odhaluje nádherný výjev: široký úsek temně modrého moře, maličký maják tyčící se na ostrůvku Grebeni v popředí a Elafitské ostrovy na obzoru. Pokud budete chtít okusit středomořskou kuchyni s nerušeným výhledem, sejděte dolů do hotelové restaurace Taverna Maslina. A jestli se rozhodnete se zde ubytovat, všechny pokoje mají výhled na moře. Kromě toho až téměř do půlnoci zde jezdí autobus č. 4 mezi hotelem a Starým městem.

Zábava pro celou rodinu na pláži Uvala Lapad

Pokud budete potřebovat něco na zabavení Vašich dětí, zatímco budete vyhlížet západ slunce, skvělým místem pro Vás může být Uvala Lapad. Pěší zóna lemovaná kavárnami-bary a dětskými parky vede až k lákavé zátoce Lapad, což je šňůra skalnatého pobřeží a oblázkových pláží lemovaná dřevěným chodníkem k procházkám. Děti milují především rozsáhlou pláž uprostřed. Dopřejte jim kopeček či dva vynikající italské zmrzliny ve zmrzlinárně Koogla, která je součástí nedalekého Hotelu Kompas, a můžete tak získat čas na posezení a pozorování velkolepého západu slunce nad skalami Grebeni.

Nádherná samota na pláži Kamen Mali v Cavtatu

Cavtat, přívětivý a mírný soused Dubrovníku, leží asi 15 km jižně od něj na pobřeží a nikdy zde nebývá stejně rušno. Těší se typickému klidu malého města a jeho kultivované nábřeží přitahuje nejnovější módu v jachtařském světě. Klid narůstá, když obcházíte borovicemi porostlý poloostrov Rat směrem ke Kamen Mali, divoké skalnaté oáze na jeho výběžku. Nedaleké ostrůvky a vzdálená silueta Dubrovníku na obzoru představují ideální prostředí pro opalování se. Po setmění Vás pak odtud dopraví autobus č. 10 a loď zpět do Starého města Dubrovníku.

Úžasný výhled ze Sivi Soko

Vyhlídka Sivi Soko, která je přístupná pouze autem, se může chlubit snad nejpůsobivějším výhledem v celé oblasti kolem Dubrovníku. Kamenná platforma v kopcích nad Cavtatem okouzluje 360° výhledy na vesnice v zelené oblasti Konavle, na zátoky v Cavtatu a na jaderské ostrovy. Vyhlídka se nachází na trase směrem k odlehlé restauraci Konavoski Komin, která je proslulá místní specialitou peka; to je maso či chobotnice připravená tradičním způsobem pod železnou pokličkou ve tvaru zvonu.