Chorvatsko bez davů: proč navštívit severní Dalmácii

Jižní Dalmácie, s oblíbeným turistickým centrem Dubrovníkem a s ostrovy Hvar a Korčula, se v poslední době těší přílivu turistů. Ale severní Dalmácie, která se může chlubit neméně krásnými plážemi, bohatým kulturním dědictvím a pozoruhodnými národními parky, si musí na podobnou popularitu ještě počkat. Vydejte se proto po méně vyšlapaných stezkách do této úžasné části chorvatského pobřeží, kde naleznete lesknoucí se tyrkysové moře, tyčící se horské vrcholky a opuštěné ostrovy, stejně tak jako kouzelná města a živé hudební festivaly.                                                                         

NP Krka: plavání, vodopády a rafting na divoké vodě

Řeka Krka dlouhá 73 km a její úžasné řítící se tufové vodopády vytvářejí krajinu Národního parku Krka. Krasový terén je natolik úžasný, že tvoří pozadí pro oblíbený seriál HBO Hra o trůny. Rafting po zářivě zelené a modré řece kolem břehů s lučními květinami nabízí zážitek téměř nadpozemské krásy.

Méně namáhavé než pádlování je plavání v obrovském jezeře u základny vodopádu Skradinski Buk, který je s výškou 46 m nejvyšším ze 7 vodopádů v parku. Můžete se zde procházet po vyvýšených chodnících nebo se sem vydat (bezplatnou) lodí z města Skradin. V době od poloviny června do října můžete plout ještě dál na sever a podniknout prohlídku srbského ortodoxního kláštera Krka, kde prý přispěli sv. Pavel a sv. Titus.  

Zadar: římské ruiny a moderní instalace   

Město Zadar ležící na poloostrově obklopeném tyrkysovým mořem byl kdysi římskou kolonií. Jeho hlavní náměstí Forum je muzeem pod širým nebem s římskými ruinami, na které shlíží Kostel sv. Donáta z 11. století. Nebýt 72 náletů během II. světové války, město by se dnes mohlo chlubit historickou architekturu, která by mohla konkurovat Dubrovníku. Přesto můžeme být rádi, že její zbytky přežily nápady poválečných plánovačů, kteří je chtěli zbořit; rozum však naštěstí zvítězil a místo toho se zrodilo odvážné nové „utopické“ město, které zahrnuje 3000 let historie s římskými, benátskými i slovanskými památkami.

Kromě historické architektury jsou hlavními atrakcemi města dvě současné umělecké instalace od místního architekta Nikoly Bašiće: zpívající Mořské varhany, což je série 35 trubek pod vodou, které vydávají zvuky, když jimi procházejí mořské vlny, a Sun Salutation, světelná instalace na solární pohon.  

NP Paklenica: lezení po skalách, plavba na kanoi a průzkum jeskyní  

Národní park Paklenica, který se prudce zvedá od Jadranu a zabírá téměř 100 km² pohoří Velebit se skalnatými vrcholky, hustými lesy a podzemními jeskyněmi je rájem pro dobrodružnou turistiku. Dva hluboké kaňony Velika Paklenica a Mala Paklenica se hemží lezci, zatímco pěší turisté se vydávají na túry skrz několik různých mikroklimat, od horkého slunečného pobřeží až po subalpínské lesy, kterými vedou stinné pěší stezky.

Manita Peć, jedna z působivých jeskyní v parku, je přístupná veřejnosti a její obrovské krápníkové formace stojí za absolvování strmé pěší túry. V parku nabízí ubytování pár menších horských chat, zatímco milovníci přírody a outdooru oceňují zdejší kemp.

Ostrov Pag, kde se tradice setkává s moderností  

Pag je mezi chorvatskými ostrovy jedinečný: je to pustá světle růžová divočina, která působí spíše jako krajina z Marsu než ze Středozemí. Slanými bažinnými travinami a bylinami se zde živí na 30 000 ovcí (což je třikrát tolik, co obyvatel), zatímco na poloostrově Lun dodnes naleznete tisíce staletých olivovníků, které jsou vlastnictvím místních rodin, ačkoli pozemky jim nepatří.

Slané bylinami porostlé prostředí, kde se ovce pasou, učinilo z místního pikantního pažského sýra (Paški sir) atrakci samu o sobě. K dalším jedinečným tradicím ostrova patří řemesla, výroba krajek a každoroční karneval s tancem v maskách. Zvláštní krása Pagu nezůstala bez povšimnutí a jinak poklidný ostrov je oblíbeným cílem letních hledačů požitků, kteří sem přicházejí se bavit do klubů a na hudební festivaly na pláži Zrče.

Město Nin: chorvatský Betlém

Chorvaté založili město Nin na počátku 7. století a vytvořili svoje první hlavní město na okraji laguny plné ptáků při ústí říčky Miljašić Jaruga. Z chorvatských králů bylo prvních 7 představeno lidu v kostele sv. Mikuláše, zatímco první biskup Chorvatska působil v kostele sv. Kříže z 9. století.

Kromě vážené historie má staré ostrovní městečko také své nepřehlédnutelné kouzlo. Původní římské solné pánve na vysoušení soli se používají dodnes, zatímco v bažinatých mokřinách roste hojnost divokých mečíků (gladiol). Místo je oblíbené také u rodin s dětmi, které mají rády zdejší dlouhé písečné pláže a teplou mělkou vodu v laguně.

Slalomová plavba mezi ostrovy Kornati

Kaple z 16. století stojí na skalnatém břehu ostrova Kornat 29 km západně od severního pobřeží Dalmácie. Pustý Kornat je největší ostrov v hustém souostroví se 140 krasovými ostrůvky, z nichž více jak polovina tvoří Národní park Kornati.

Během plavební sezóny se námořníci vydávají časně ráno do kaple, aby vzdali hold sv. Antonínovi předtím, než vyplují na svých plavidlech, kterými dopravují sportovní potápěče a šnorchlaře do skrytých zátok a na místa potopených vraků, která znají jen oni. Poté si na palubě ugrilují rybu (škarpina) nebo své zákazníky odvezou do prosté taverny, jako je Konoba Levrnaka. Každodenní plavby začínají na ostrově Murter a probíhají od června do října.  

Odreagujte se v Šibeniku

Šibenik spolu s NP Krka se dostal na televizní obrazovky jako bohaté svobodné město Braavos ve Hře o trůny. Přestože není tak známý jako Dubrovník, zdejší krásná přehlídka kamenných paláců a historických kostelů včetně Katedrály sv. Jakuba (UNESCO) si zasluhují mnohem větší pozornost.

Alespoň zatím jsou jeho kamenná náměstí, benátské pevnosti a široká promenáda plné neuspěchaných místních obyvatel. Můžete se k nim přidat, projít se kolem moře po promenádě Riva, dát si těstoviny s lanýži v restauraci Pelegrini nebo kávu v některé z nábřežních kaváren.

Místo konání hudebních festivalů

Severní Dalmácie, která může soutěžit o festivalovou korunu mezi evropskými zeměmi, je místem konání největších a nejlepších hudebních festivalů v Chorvatsku. Většina z nich probíhá od dubna do srpna a přivádí desetitisíce návštěvníků na pláž Zrče na ostrově Pag a na Garden Festival v městečku Tisno. Většina festivalů má pódia na plážích, noční kluby pod širým nebem a pořádá spoustu párty na lodích.

Rozmach festivalů v Dalmácii je tak veliký, že zakladatel festivalu Hideout plánuje spuštění bezprecedentní několikaměsíční festivalové série na neobydleném ostrově Obonjan nedaleko pobřeží Šibeniku. Až 800 hostů se zde může těšit na program s hudbou, dílnami, jógou a promítáním filmů.