Záhřeb, rušná malá metropole na okraji Evropy, je tvořen příjemnou směsicí současného a starého. Naleznete zde spoustu avantgardního umění, špičkového jídla, kreativní módy i festivalové zábavy.
Umění
Nováčkem v kulturní oblasti je Muzeum současného umění (MSU) v Záhřebu, které je zároveň největším muzeem Chorvatska. Ze svých starých prostor v historické části města se v prosinci 2009 přesunulo do funkcionalistické budovy ve tvaru vznášejícího se motivu řeckého meandru od architekta Igora Franiće. Díky veliké mediální fasádě předvádějící digitální umění na rušné ulici Dubrovník Avenija v části Novi Zagreb získalo tohle jinak ospalé předměstí s paneláky za řekou Sávou nový impulz k životu.
Sbírka v pohybu, což vlastní označení muzea pro jeho stálou sbírku, představuje více jak 620 avantgardních prací od asi 240 umělců. Zhruba polovina z nich jsou Chorvaté, kteří se už prosadili také v mezinárodních uměleckých kruzích. Dočasné expozice se střídají každé tři měsíce, první z nich byla Jack Freak Pictures do rozvratné britské dvojice Gilbert a George. Kulturní centrum je navíc doplněn bohatým repertoárem divadelních a filmových představení a koncertů.
Jídla
V Záhřebu je toho spousta také v oblasti jídla. Restaurace Gastronomada (Jurišićeva 1), která slouží zároveň jako gurmánský klub vedený několika gurmány-konzultanty, přináší přední kulinářské speciality Chorvatska připravené z vysoce kvalitních surovin z celé země. Sezónou ovlivněné menu obsahuje např. rib-eye steak z hovězího boškarin (vzácné plemeno z Istrie) nebo salát z uzené chobotnice.
Záhřebští gurmáni přísahají na podnik Prasac (chorvatsky „prase“, Vranicanijeva 6) s intimním prostředním a 18 místy v Horním městě. Vede ho Dino Galvagno, chorvatsko-sicilský šéfkuchař, který získal zkušenosti v michelinských restauracích v Itálii a který upřednostňuje místní čerstvé potraviny spolu s vlivem moderní středozemní kuchyně.
O nejlepších vínech Chorvatska se můžete dozvědět více ve Vinotéce Bornstein (Kaptol 19), předním záhřebském podniku, který se nachází v nadzemním cihlovém sklepě a zaměstnává nadšence, kteří rádi sdílejí své rozsáhlé znalosti o chorvatském víně.
Móda
Záhřebská módní scéna se rychle pohybuje kupředu a domácí návrháři/návrhářky se stále více prosazují na molech i v ulicích. I-GLE (Dežmanov Prolaz 4), studio a butik provozovaný Natašou Mihaljčišin a Martinou Vrdoljak-Ranilović, dal od 90. let z velké části podobu chorvatskému módnímu průmyslu. Jejich téměř sochařské, ale přesto dobře nositelné, kreace se prodávají např. v Harvey Nichols v Londýně a v Hongkongu.
Další návrhářkou, kterou stojí za to vyhledat (a která jako první v Chorvatsku navrhuje brýle), je Ana Marija Brkić Višnjić, jejíž značka A’Marie (Gundulićeva 19) obsahuje dobře nositelné, přesto smyslné a barevné kusy. Nadějné módní návrháře pak naleznete v butiku Prostor, který slouží zároveň jako galerie umění, kde vystavují místní umělci. Nenechte si ujít interpretace s texturou od sester Bronićových, mnohostranně talentovaných dvojčat Josipy a Marijany, které pracující a prodávají ve svém domácím studiu; snadno zde strávíte celé hodiny kombinováním různých oděvů a doplňků, než vytvoříte dokonalý komplet.
Festivaly
S jarem přichází celá řada festivalů a akcí, které město oživují až do počátku podzimu. Každý červenec Záhřebské letní večery hostí koncerty klasické hudby, jazzu, blues a world music na různých místech středověkého Horního města. Mezinárodní festival loutkového divadla probíhá obvykle v posledním týdnu v srpnu, koná se už asi od roku 1968 a patří ve světě k předním v oboru; představuje nejlepší divadelní soubory, dílny na výrobu loutek a výstavy o loutkářství.
V prvním týdnu října (datum se každý rok liší) přestaví mezinárodní Urban Festival současné multimediální umění na veřejných místech ve městě. Při Záhřebském filmovém festivalu v říjnu soutěží mezinárodní filmy o cenu Zlatý kočárek na různých místech města, a zároveň se koná mnoho party.