Záhřeb je hlavním městem nezávislého Chorvatska od roku 1991, avšak sloužil jako kulturní a politické ohnisko zájmu národů už od středověku. Město vyrostlo ze středověkých sídel Kaptol na východě a Gradec na západě, každé stojící na kopci a oddělené od sebe (dávno vyschlou) řekou. Záhřeb se výrazně rozrostl v 19. století a mnohé z budov ve městě jsou dobře zachovalé stavby v broskvově oranžové barvě představující památníky sebevědomí Rakouska Uherska.
Dnes je město s obyvatelstvem čítajícím téměř milion obyvatel bouřlivou metropolí sebevědomého mladého národa. Řada dobrých muzeí a pestrý noční život pak zajišťují, že i pár dní strávených ve městě určitě neprožijete nudným způsobem.
I přes pár barokních a secesních budov není Záhřeb městem, do kterého byste se na první pohled zamilovali, a jistě ho z hlediska atraktivity nelze srovnávat s Dubrovníkem nebo se Splitem. Co však může nabídnout, je jedinečný živý kavárenský život, celoroční program stálých expozic umění a minimálně jednu kulturní vlajkovou loď v podobě nedávno otevřeného Muzea současného umění. Šířící se pověst chorvatské metropole týkající se zábavy a umění se vztahuje také na noční život: naleznete zde špičkové kluby, podniky s živou hudbou a letní festivaly, které mohou zahanbit i mnohá města střední Evropy.
V Záhřebu se vyznáte velmi snadno, vše významné se nachází v okolí hlavního Náměstí bána Jelačiće (Trg bana Jelačića). Severně nad náměstím leží Horní město (Gornji grad), které zahrnuje dvě nejstarší části Kaptol a Gradec, místo dřívější katedrály a poklidný okrsek se starobylými sídly a tichými náměstími. Pod nimi leží Dolní město (Donji grad) z 19. a 20. století, rušná oblast s prestižními veřejnými budovami a s obytnými bloky z 19. století.
Mimo centrum města na předměstských bulvárech není příliš zajímavého, kromě galerie umění Lauba ve čtvrti Črnomerec na západě a Maksimir Parku na východě. Za řekou Sávou leží Novi Zagreb s moderním novým Muzeem současného umění. Hlavní zelený prostor přestavuje (kromě Maksimir parku) také okolí umělých jezer Jarun jihovýchodně od města a Bundek na okraji Nového Záhřebu. Cílem pro pěší turistiku je hora Medvednica, kam jezdí autobusy ze severních předměstí Záhřebu a kam se snadno dostanete z centra města.
Jedna rada na konec: v srpnu zde nečekejte příliš vzrušení, protože místní lidé míří na pobřeží a celé město působí, jako by si užívalo měsíc trvající siestu.