Chorvatsko: tipy na pláže, jídlo, ubytování i přírodu

Froggyland, Split

Poté, co jste strávili den prohlížením úžasných historických památek, pro Vás může Froggyland představovat vhodné místo k odreagování se. Najdete zde několik stovek umně vypreparovaných žab naaranžovaných do různého prostředí. Froggyland určitě stojí za návštěvu, navíc se hned za rohem nachází bar s řemeslným pivem; vstupné je asi 5 EUR.

Ekologické letovisko nabízející skvělou hodnotu

Borovicová pláž v Pakostane (jižně od Zadaru) je ekologické letovisko all-inclusive, kde jsou hosté ubytování v  rákosových bungalovech v polynéském stylu: není v nich elektřina, voda ani odpad. Bungalovy jsou rozmístěny v borovicovém lese jen pár kroků od písčité a kamenité pláže. Sprchové bloky jsou čisté a je jich dostatek, navíc se bungalovy těší chladivému mořskému vánku. Představují skvělý způsob ekonomické dovolené s cenami all-inclusive, které zahrnují plnou penzi, vodní sporty, místní nápoje a aktivity pro děti, přitom však postrádají formální atmosféru, jakou mívají velká okázalá letoviska.

Pension Šimunović, Šipan

Ostrov s jeho syrovou krásou nebyl zatím upraven pro turisty a má stále svoji skromnou, drsnou původní atmosféru. Když jsme přijeli do Pensionu Šimunović v Suđurađu, srdečně nás přivítal majitel s manželkou a nabídl nám kávu a prohlídku mimo kuchyni a na soukromé molo. Jídlo jsme si vařili venku a dostávali domácí víno a čerstvé citrony z organické farmy majitele. Pěšky jsme vystoupili na nejvyšší bod ostrova, kde stojí opuštěný kostel, odkud je pozoruhodný výhled na ostrov, také můžete dohlédnout až na pevninu a hory, kde leží hranice s Bosnou a Herzegovinou. Hodiny jsme strávili skákáním z mola do vody. Jednou nás zaskočil sám majitel, když se vynořil v neoprénu z moře s oštěpem v ruce a s nákladem chobotnic, které jsme později grilovali na žhavém uhlí s olivovým olejem.

Restaurace v Rabacu

Malé pobřežní letovisko na poloostrově Istrie působí odlehlým dojmem. Křišťálově čistá voda, odlehlé oblázkové zátoky, borové lesy, cikády, motýli, delfíni a úžasné výhledy, to vše je ideální pro poklidnou dovolenou. Jídlo je zde pestré a výborné: večeři si dejte v restauraci Gostionica Primorje (hned u Obala Maršal Tita) u přístavu pod olivovníky. Má kouzelnou obsluhu, istrijské speciality, dary moře, vynikající místní víno a jako bonus bezplatně skleničku rakije.

Solné pánve ve Stonu

Daleko na jihu Chorvatska leží městečko Ston. Jeho středověké vnější hradby, které mají po obvodu 5 km (takže patří k nejdelším v Evropě), byly postaveny na ochranu výroby mořské soli v době, kdy se často tvrdilo, že je sůl cennější než zlato. Proces výroby soli odpařováním mořské vody v mělkých nádržích se nezměnil po celá tisíciletí. Obejití hradeb sice vyžaduje námahu při zvládání strmých svahů, odmění Vás však pozoruhodným výhledem na město a na solné pánve. Když sejdete do podobné středověké obce Mali Ston, kde se v zátoce nachází řada farem na ústřice, budete moct ochutnat vynikající dary moře a výborná místní vína.  

Plitvická jezera

Přestože je národní park Plitvice dobře známý, stále se jedná o naprosto úžasnou a nádhernou oblast s jezery, lesy, vodopády a jeskyněmi, a také s turistickými stezkami. Jeho úžasné zářivé barvy jsou způsobeny kombinací vápence, vody, stromů a slunečního světla. Den můžete zakončit odpočinkovou plavbou přes jezero Kozjak v elektrickém člunu, která je zahrnuta v ceně vstupného do parku.   

Drsná stránka Chorvatska

V době jara je Chorvatsko vynikající destinací pro sportovní lezení, kdy nabízí hojnost slunečných dní, přístupné skály a trasy, které vyhovují lezcům všech úrovní schopností. Kopec Marjan hned vedle Splitu nabízí dechberoucí výhledy na moře i na město. Lezení je zajímavé, dobře jištěné a překvapivě klidné – místo působí jako svět sám pro sebe vzdálený od všeho turistického shonu. Další vynikající místo na lezení je Straćine na ostrově Hvar, kam se dostanete taxíkem z přístaviště v městečku Stari Grad. Stojí za to absolvovat 15 minutový pěší výstup od silnice přes vonné rozmarýnové houští, při kterém budete mít úžasný výhled umocněný pocitem samoty a klidu.  

Písečná pláž v Ninu

Většina chorvatských pláží jsou oblázkové, nás však místní známý zavedl na málo známou pláž v městečku Nin severně od Zadaru, kde nás přivítal měkký písek. A nejen ten, také zde bylo léčivé bahno, ve kterém jsme si mohli hovět, a které zanechává pokožku měkkou a hebkou.     

Plavba na mořském kajaku u Dubrovníku

Výlet na mořském kajaku byl naprostým vrcholem celé naší dovolené. Při něm jsme se dostali na krásné Elafitské ostrovy nedaleko Dubrovníku, kde jsme si udělali zastávku a zaplavali si v zářivé Zelené jeskyni s možností skákat ze skalnatých výběžků kolem. Pobřeží i město Dubrovník vypadá z moře nádherně!

Apartmány na Hvaru

Ubytujte se ve Ville Nina, kterou vede příjemná dvojice mužů, a která je vzdálena 15 minut chůze z města: zdejší apartmány s vlastním stravováním jsou slušné a působí domácky. Majitelé Vás vyzvednou už v přístavu, každý den Vám nechají krásné ovoce, a někdy Vás dokonce pozvou do svého domu na grilování a domácí víno. Dokonalá pláž je vzdálená pouze kousek cesty pěšky, spatříte zde nádherné západy slunce a dostanete večeře z ryb za rozumnou cenu. Ve městě můžete obdivovat superjachty a popíjet drink s výhledem na přístav ze střešního baru v hotelu Adriana; nejlepší rybí restaurace je Gariful přímo v přístavu. Poté se můžete pomalu vydat dolů vedlejšími uličkami s jejich skvělými drinky a živou hudbou, která se v teplém vzduchu nese ulicemi.