Kvarnerský záliv je vtěsnaný mezi istrijský poloostrov na severu a Dalmácii na jihu a nabízí mnoho z nejlákavějších prvků chorvatského pobřeží: šedivé skály a kopce u pobřeží, souostroví tvořená okrově šedými ostrovy a rybářské vesnice s úzkými uličkami a zahradami plnými subtropických rostlin. Ostrov Rab v Kvarnerském zálivu se může chlubit písečnými plážemi téměř stejných kvalit, jako mají ty v Karibiku, a také řadou skalnatých a oblázkových zátok, takže si mohou milovníci jaderského pobřeží při jeho popisu namáhat hlavu hledáním superlativ.
Největší přístav Chorvatska a centrum dopravní sítě v Kvarnerském zálivu je Rijeka, prosperující a kulturní město plné hédonistické energie a rušná vstupní brána na ostrovy, které obsazují záliv až k jihu. Jedním z nich je Krk, který je nejpřístupnější a spojený s pevninou silničním mostem, vzdálený jen půl hodiny cesty z Rijeky; vzdálenější ostrovy, Lošinj, Rab a Cres, jsou přístupné pouze trajektem a mají odpovídající venkovskou odlehlou atmosféru. Každé z nich nabízí pár historických měst spolu s nádhernými zátokami a plážemi, to platí především pro písečné pláže v městečku Baška na Krku a Lopar na Rabu. Přestože je jejich západní břeh bujně zelený, ostrovy Rab a Pag jsou ve vnitrozemí velmi pusté, což je důsledek vykácení lesů v historii, kdy místní dříví putovalo do loděnic v italských Benátkách. Silný severovýchodní vítr, známý jako bóra, pak zabránil tomu, aby zde něco znovu vyrostlo.
Opět ve vnitrozemí naleznete vily z habsburského období ve městech Opatija a Lovran, které si uchovávají působivý nádech secese. Jižní části pobřeží Kvarnerského zálivu dominuje drsné majestátní pohoří Velebit, mohutný horský řetězec, který zahrnuje národní parky Severní Velebit a Paklenica, které leží na jeho opačných koncích.