Už jste se prošli Diokleciánovým palácem ve Splitu i po městských hradbách v Dubrovníku. Teď nastává čas se vydat za zážitky, které jsou pro Chorvatsko unikátní: může to být popíjení vína v prehistorické jeskyni pod rušným městským letištěm nebo o lenošení v 5hvězdičkovém luxusu na odlehlém starém majáku. Zde vybíráme tipy na nejlepší unikátní zážitky v Chorvatsku.
Navštivte svaté mumie
Severně od istrijského města Pula leží ospalé městečko Vodnjan, jehož hlavní strašidelná atrakce se nachází v barokním kostele Sv. Blažeje. Průvodce Vás odvede do místnosti za hlavním oltářem, kde leží vysušené netknuté ostatky šesti dávno zemřelých katolických světců, které sem byly dopraveny před dvěma staletími z Itálie v době, kdy tam probíhala válka.
K nim patří také Sv. Nicolosa Bursa, jejíž mumie stará 500 let je prý nejlépe zachovalou mumií v Evropě a údajně zázračně léčí celou řadu neduhů. V kostele se rovněž nachází relikviář s více jak 350 posvátnými artefakty chráněnými sklem; patří k nim např. trh z Ježíšovy koruny nebo nerozpadlý jazyk Sv. Marie Egyptské.
Ochutnejte víno v jeskyni pod letištěm
Přímo pod ranvejí mezinárodního letiště v Dubrovníku leží bezčasová surrealistická jeskyně plná stalaktitů, stalagmitů a stop po dávné lidské aktivitě z doby bronzové a železné. Posledních několik let však jeskyně obsahuje také něco mnohem aktuálnějšího, přirozeně chlazený vinný sklípek s výběrem skvělých vín z nedalekého chorvatského regionu Konavle. Oficiálně se jmenuje Đurovićova jeskyně, známá je také jako Skycellar a přístupná 40 m dlouhým tunelem s vchodem poblíž hlavní kanceláře letiště. Po prohlídce úžasné jeskyně mohou návštěvníci ochutnat zdejší vína, a pokud jim některé zachutná, mohou si v prodejně na místě zakoupit láhev s sebou.
Vzdejte hold ztracené lásce
Vše začalo jako dílo dvou záhřebských umělců a dřívějších milenců, kteří chtěli vzdát hold své ztracené lásce tím, že vystavili předměty, které po ní zůstaly: od kouzelných přes dojemné až po vysloveně děsivé (jako je sekyra použitá na zničení nábytku nevěrného manžela).
Stále se rozrůstající sbírka velmi rozmanitých předmětů souvisejících s rozchody, která vzniká pouze z darů, se vydala na své světové turné v roce 2006 a postupně ji shlédlo asi 200 000 lidí. V roce 2010 se sbírka vrátila zpět do Záhřebu, kde ji zakladatelé proměnili v první soukromé muzeum ve městě. V následujícím roce pak vyhrála uznávanou Cenu Kennetha Hudsona udělovanou Evropským muzejním fórem, a to pro svoji unikátní tématiku. Porotci přitom uvedli, že muzeum „povzbuzuje k diskuzi a přemýšlení nejen o křehkosti mezilidských vztahů, ale také o politických, sociálních a kulturních okolnostech příběhů zde sdělovaných.“
Očichejte si lanýže
V severozápadní části Chorvatska se nachází poloostrov Istrie, který je známý svými vynikajícími lanýži, a to především kouzelné město Buzet ležící na kopci, jež samo sebe někdy nazývá „Městem lanýžů“. Každý listopad hostí Buzet fantastický Lanýžový víkend, který však není ničím ve srovnání s obrovskou omeletou z 2000 vajec a plněnou lanýži, která se zde připravuje každé září a oznamuje počátek Lanýžových dní v oblasti.
Zábavou je i samotný „lov“ na tuto ceněnou podzemní houbu, což Vám v Buzetu může zařídit rodina Karlićových. Ta se na lanýže specializuje a spolu se svým týmem psů s nejcitlivějším čichem pořádá výpravy do okolních lesů spojené s hledáním této lahůdky.
Poslouchejte hudbu moře
Zhruba v polovině chorvatského pobřeží leží Zadar, město se 75 000 obyvateli, které je dnes známé především díky své nezvyklé pobřežní zvukové instalaci známé jako Varhany moře (Mořské varhany), které využívají sérii 35 plastových trubek různého průměru a délky. Byly instalovány pod schody dlouhými 70 m ležícími na asanovaném mořském břehu v Zadaru a veřejnosti zpřístupněny v roce 2005.
Vlny přicházející z moře vytvářejí různé tóny, které vznikají jakoby kouzlem v nenápadných otvorech ve schodech. Varhany moře tak vytvářejí zvláštní a krásné melodie, které se nikdy neopakují, takže procházka kolem nich představuje harmonickou radost, jaká nemá obdoby nikde na světě. Instalace nástroje přinesla v roce 2006 chorvatskému architektu Nikolovi Bašićovi „Evropskou cenou za urbanistické využití veřejných prostor“.
Přenocujte v 5hvězdičkové vile na majáku
Villa Lanterna byla otevřena v létě 2012 po rozsáhlé renovaci majáku a nachází se na ostrově Vir ležící u pobřeží středního Chorvatska. Je to jeden z asi 45 dochovaných majáků v Chorvatsku a jeden z hrstky, které byly proměněny ve vily sloužící k ubytování. Přestože stáří majáku je více jak 130 let, celková rekonstrukce Villy Lanterna ho proměnila ve vkusné moderní 5hvězdičkové zařízení se 4 pokoji, stojící na tichém místě vedle borovicového lesa a krásné pláže, zároveň však na dobrém místě vzdáleném jen asi 8 km od města Vir.
Ubytování není levné, začíná od asi 1 300 USD za noc, ale můžete se zde ubytovat až 8 lidí a v ceně je zahrnuta také doprava z letiště a použití rychlého motorového člunu (pro cestování po Zadarském souostroví a Národním parku ostrovy Kornati) a horských kol (cyklistické stezky vedou po celém ostrově Vir).