Split a jižní dalmatské pobřeží
Jižní Dalmácie se může chlubit pobřežím patřícím k nejkrásnějším a nejpozoruhodnějším na jihu Evropy. Drsné šedé skalnaté stěny pobřežních hor zde spadají dolů k zelenému pobřežnímu pásu porostlému palmami a olivovníkovými plantážemi. Je to jedna z nejvíce urbanizovaných částí jaderského pobřeží, kde se předměstí Splitu táhnou po pobřeží oběma směry a kde letoviska na Makarské riviéře následují směrem k jihu jedno za druhým. Je to však zároveň oblast se starými vesnicemi a drsnou divokou přírodou, kterou často můžete nalézt jen pár minut chůze od pobřeží směrem nahoru do kopců.
Centrem tohoto úseku pobřeží je Split, kolem kterého se vše točí: je to hemžící se, chaotické, ale v každém případě fascinující město, které zároveň slouží jako hlavní přístav trajektů na Jaderském moři. Hned vedle města se nacházejí ruiny římské Salony, renesanční město Trogir a středověká chorvatská pevnost Klis, které představují hlavní atrakce. Pobřeží jižně od Splitu je možná nejkouzelnějším úsekem pevninské Dalmácie s horami shlížejícími na řadu dlouhých oblázkových pláží, i když na Makarské riviéře už začínají přelidněná letoviska utlačovat místní rybářské vesnice. Dramatická soutěska Cetina a bizarní Modré jezero (Imotski) ležící hluboko v propasti skýtají řadu příležitostí pro výlety do vnitrozemí.
Jižní dalmatské ostrovy
Pokud má chorvatský Jadran pověst kombinace středozemní tradice a moderností, pak je nejspíše naleznete na ostrovech v jižní Dalmácii. Kromě pár větších letovisek se místní turismus vyhnul megalomanskému rozvoji a současný butikový přístup k hotelům, restauracím a jachtařských přístavištím jde ruku v ruce s mnohem starší turistickou kulturou soukromého ubytování s místním jídlem a vínem. Dojem jedinečnosti ostrovů podporuje také skutečnost, že naprostá většina návštěvníků musí alespoň jednou přeplout Jadran, aby se tam dostala, a na první první dojem z některého ze starobylých přístavů, s palmami a pustými kopci kolem, se jen tak nezapomíná.
Nejlépe přístupný z pevniny je ostrov Brač, který se může chlubit pár dobrými plážemi v Supetaru a jednou skvělou v městečku Bol. U severního pobřeží Brače se nachází relativně neznámý ostrov Šolta s tichými venkovskými silnicemi a zátokami, kde se projíždějí jachty. Dále na jih se táhne dlouhý tenký ostrov Hvar, jehož hlavní město Hvar může soupeřit s Dubrovníkem co do krásy kamenné architektury. Je to rovněž módní útočiště pro lidi z velkých měst: moderní bary se zde střídají s gotickými paláci a kaplemi a vodní taxi převáží vodomilné turisty na idylické ostrůvky u pobřeží.
Hedonistický ruch ve městě Hvar kontrastuje se zbytkem ostrova, kde městečka Stari Grad či Jelsa nabízejí mnohem zapadlejší a intimnější podobu ostrova. V podstatě totéž se říct o ostrově Korčula ležícím na jih od Hvaru, jehož fascinující středověká metropole Korčula nabízí mix městské turistiky a lenošení na pláži. Ještě dále, ale přitom stále jen pár hodin plavby lodí ze Splitu, leží ostrov Vis, který byl zpřístupněn zahraničním turistům teprve v roce 1989 poté, co předtím sloužil jako námořní vojenská základna. Je divočejší a méně navštěvovaný než Brač nebo Hvar, takže je ideálním cílem pro cestovatele, kteří chtějí mít kus Jadranu jen pro sebe.
Odlehlý ostrov Lastovo je pro nezávislé cestovatele další oblíbenou destinací s úžasně poklidnou hlavní vesnicí obklopenou čistými zátokami. Z Korčuly zpět na pevninu se dostanete po krátké plavbě trajektem na poloostrov Pelješac, což je v podstatě také ostrov spojený s pevninou jen tenkým pevninským mostem u sídla Ston; jeho skvělé hradby byly postaveny na ochranu nejsevernější hranice oblasti kolem Dubrovníku.